Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytanie dotyczy rozliczania godzin ponadwymiarowych nauczycieli szkół i placówek prowadzonych przez Województwo Małopolskie prowadzących kształcenie w formie zaocznej/ Uchwała NR XXIX/494/12 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 26 listopada 2012r. Obowiązkowy wymiar zajęć dydaktycznych wynosi rocznie 684 godziny, w uchwale jest zapis mówiący że " Rozliczenie godzin zajęć dydaktycznych nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć dydaktycznych w kształceniu zaocznym i na odległość następuje w każdym semestrze" "Odbyte godziny zajęć ...przekraczające połowę rocznego wymiaru, są godzinami ponad wymiarowymi". W takim wypadku kiedy powinny być godziny ponadwymiarowe rozliczane? Drugie pytanie dotyczy również rozliczania godzin ponadwymiarowych, z tym, że co w przypadku gdy nauczyciel realizuje zajęcia z różnego pensum i nie tylko w kształceniu zaocznym?
Godziny ponadwymiarowe nauczycieli uczących w systemie zaocznym według zacytowanej w pytaniu uchwały powinny być rozliczane dwa razy w roku (po każdym semestrze). Taka możliwość wynika z zapisów Karty Nauczyciela, a konkretnie art. 39 ust. 4:
"Składniki wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już wykonanych prac, wypłaca się miesięcznie lub jednorazowo z dołu w ostatnim dniu miesiąca(...)".
Zgodnie z art. 30 ust. 6 KN, organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego określa dla nauczycieli, w drodze regulaminu, szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw.
Kwestię rozliczania godzin ponadwymiarowych w przypadku nauczycieli o "łączonym" pensum, jak również samo ustalenie obowiązkowego wymiaru godzin dla takich nauczycieli, również powinien określić organ prowadzący w regulaminie, zatem tego typu zasad należy szukać u właściwego dla danej szkoły organu prowadzącego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka zatrudniona jest w zespole szkół w skład którego wchodzi szkoła podstawowa z klasami gimnazjum oraz przedszkole. W roku szkolnym 2017/18 pracowała w przedszkolu w oddziale sześciolatków (pensum 22 godziny na tydzień). Na rok szkolny 2018/19 zaplanowano oddział 3-4 latków (pensum 25 godzin). Czy obowiązkiem dyrektora w maju było wręczenie porozumienia zmieniającego warunki pracy w związki ze zwiększeniem tygodniowego pensum? Jeśli tak, to co zrobić w przypadku, gdy takiego porozumienia nie było, a w zespole szkół nie ma możliwości zatrudnienia jej na etacie z 18-godzinnym pensum.
- Czy głównemu księgowemu, który złożył trzy miesięczne wypowiedzenie, należy wystawić jedynie świadectwo pracy po okresie wypowiedzenia, czy powinien on otrzymać w okresie wypowiedzenia jeszcze jakieś pismo, jeżeli tak to bardzo proszę o podpowiedź jakie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Organ Prowadzący organizuje naradę szkoleniową, która rozpoczyna się w niedzielę i będę musiał wziąć w niej udział rozpoczynając właśnie od tego dnia. Czy istnieje jakikolwiek przepis, który reguluje ewentualne "oddanie" dnia wolnego w zamian za fakt, iż jestem delegowany w niedzielę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od dnia 1.09.2013r. zatrudniliśmy nauczyciela mianowanego w pełnym wymiarze na zastępstwo za nauczycielkę która była w ciąży (art 10, ust.7 KN "na czas zwolnienia lekarskiego nauczyciela j.niemieckiego"). Dnia 30.10.2013r. nauczycielka urodziła dziecko, przebywała na urlopie macierzyńskim od 30.10.2013 - 28.10.2014r., po urlopie macierzyńskim udzielono nauczycielce zaległego urlopu wypoczynkowego od dnia 29.10.2014r do dnia 17.02.2015r. W czasie zaległego urlopu wypoczynkowego nauczycielka zaszła w ciążę drugim dzieckiem i od 27.01.2015r. przebywa na zwolnieniu lekarskim.
Czy umowę zawartą 1.09.2013r z nauczycielem na zastępstwo mogę traktować jako jedną, czy powinnam zawierać na każdą z zaistniałych okoliczności odrębną umowę? Jeżeli tego nie zrobiłam, czy powinnam wypowiedzieć nauczycielowi za trzymiesięcznym wypowiedzeniem umowę w maju traktując ją jako umowę na czas nieokreślony (w przyszłym roku szkolnym może nie być godzin dla nauczyciela zatrudnionego na zastępstwo)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest zatrudniony w szkole podstawowej w niepełnym wymiarze godzin. Przez kolejne lata nie będzie możliwości zatrudnienia go na cały etat ze względów organizacyjnych. Czy z takim nauczycielem można co roku zawierać umowę o pracę (na czas określony - 1 rok)mimo, że będzie to już trzecia umowa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe