Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Aby powołać radę szkoły konieczne jest przeprowadzenie wyborów do tego organu zgodnie ze statutem szkoły. Ustawodawca nie wprowadził szczegółowych regulacji w zakresie...

PORADA PRAWNA

Rada Rodziców zwróciła się do dyrektora szkoły, aby uruchomił procedurę powołania Rady Szkoły. Wniosek ten dyrektor przedstawił Radzie Pedagogicznej. Rada Pedagogiczna nie jest zainteresowana współpracą z rodzicami w ramach utworzenia Rady Szkoły uchwalając stosowną uchwałę negatywnie opiniującą powstanie Rady Szkoły. Jaka w tej sytuacji powinna być decyzja dyrektora?

Aby powołać radę szkoły konieczne jest przeprowadzenie wyborów do tego organu zgodnie ze statutem szkoły. Ustawodawca nie wprowadził szczegółowych regulacji w zakresie jej powołania. W skład rady wchodzą w równej liczbie: 1) nauczyciele wybrani przez ogół nauczycieli; 2) rodzice wybrani przez ogół rodziców; 3) uczniowie wybrani przez ogół uczniów. Rada powinna liczyć co najmniej 6 osób. W skład rady nie wchodzą uczniowie przedszkoli, szkół podstawowych, z wyłączeniem szkół dla dorosłych, a także uczniowie szkół specjalnych i placówek dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim oraz uczniowie szkół i placówek określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 55 ust. 6. W gimnazjach dla dzieci i młodzieży udział uczniów w radzie szkoły nie jest obowiązkowy. Tryb wyboru członków rady szkoły określa statut, który może przewidywać rozszerzenie składu rady o inne osoby niż wymienione wyżej. Kadencja rady szkoły trwa 3 lata. Statut może dopuszczać dokonywanie corocznej zmiany jednej trzeciej składu rady. Rada szkoły uchwala regulamin swojej działalności oraz wybiera przewodniczącego. Zebrania rady są protokołowane. W regulaminie mogą być określone rodzaje spraw, w których rozpatrywaniu nie biorą udziału przedstawiciele uczniów. W posiedzeniach rady szkoły może brać udział, z głosem doradczym, dyrektor. Do udziału w posiedzeniach rady mogą być zapraszane przez przewodniczącego, za zgodą lub na wniosek rady, inne osoby z głosem doradczym. Powstanie rady organizuje dyrektor szkoły z własnej inicjatywy albo na wniosek rady rodziców, a w przypadku gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych także na wniosek samorządu uczniowskiego. Brak szczegółów w ustawie dotyczących trybu powołania rady szkoły oznacza, że regulacje powinny znaleźć się w statucie. Jednak w mojej ocenie, jeśli Rada Pedagogiczna nie akceptuje inicjatywy Rady Rodziców, funkcjonowanie rady szkoły nie jest możliwe, ponieważ w jej skład powołuje się także nauczycieli. Zatem, jeśli dyrektorowi nie uda się przekonać Rady Pedagogicznej do słuszności i korzyści mogących wynikać z działalności rady szkoły, w sytuacji opisanej w pytaniu rada szkoły nie powstanie. Podstawa prawna:Ustawa o systemie oświaty z 7.09.1991 r. (ze zm.), w szczególności art. 51.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT