Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem przez pracownika zatrudnionego w szkole feryjnej. Czy w świetle art. 27 ust. 1 Karty Nauczyciela oraz art. 23 ust. 1 pkt. 1 Karty Nauczyciela, nauczyciele kontraktowi (art. 27 ust. 1), mianowani i dyplomowani (art. 23 ust. 1 pkt. 1) mogą rozwiązać (wypowiedzieć) umowę wyłącznie za trzymiesięcznym wypowiedzeniem ze skutkiem na koniec roku szkolnego? Jeśli tak, jak postąpić w sytuacji, kiedy nauczyciel złoży takie wypowiedzenie w późniejszym terminie (np. w czerwcu czy lipcu) lub w czasie trwania roku szkolnego, a dyrektor nie wyraża zgody na rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron? Czy należy odpowiedzieć nauczycielowi, że w świetle przywołanych wyżej art. rozwiązanie umowy będzie możliwe dopiero na koniec następnego roku szkolnego?
W szkole feryjnej, nauczyciel może wypowiedzieć stosunek pracy/umowę na czas nieokreślony ze skutkiem na koniec roku szkolnego. Wynika to z przepisów art. 23 ust. 2 pkt. 1 oraz art. 27 ust. 1 Karty Nauczyciela. Rozwiązanie stosunku pracy z końcem roku szkolnego nie dotyczy nauczyciela szkoły, w której w organizacji pracy nie przewidziano ferii szkolnych.
Oznacza to, że nauczyciel nie może wypowiedzieć stosunku pracy/umowy w innym terminie, w tym w trakcie roku szkolnego. W takich przypadkach możliwe jest jedynie rozwiązanie za porozumieniem stron na podstawie art. 23 ust. 4 pkt. 1 Karty Nauczyciela (przepis ten stosuje się również do rozwiązywania umów o pracę na czas nieokreślony - zgodnie z art. 27 ust. 3 KN).
W odpowiedzi na wypowiedzenie złożone w niewłaściwym terminie, dyrektor odmawia rozwiązania umowy z powodu niedotrzymania przez nauczyciela terminu wypowiedzenia, wskazując odpowiednie przepisy Karty Nauczyciela. W przypadku wniosku o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron dyrektor informuje nauczyciela o wyrażeniu lub nie wyrażeniu swojej zgody.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia od 23.12.2017 r. do 22.12.2018 r. (placówka feryjna. Czy należy się nauczycielowi urlop wypoczynkowy uzupełniający?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka korzystała od 22.06.1918 r. do 23.06.2019 r. z urlopu dla poratowania zdrowia. Czy ta Pani może skorzystać ponownie z tego urlopu od 1.07.2020 r. do 30.06.2021 r.? Nadmieniam, iż ta osoba od 24.06.2019 r. wróciła do pracy i wykorzystywała urlop wypoczynkowy bieżący, a od 1.09.2019 r. skorzystała z urlopu uzupełniającego za rok 2018 do 12.10.2019 r. Od 13.10.2019 r. do 30.01.2020 r. przebywa na zwolnieniach lekarskich. Czy nie ma przeszkód, aby w razie potrzeby udzielić tej osobie takiego urlopu nawet jeśli zwolnienia lekarskie przedłużyłyby się do 30.06.2020 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W związku ze zmniejszoną liczbą oddziałów mam za dużo nauczycieli jednego z przedmiotów. ZNP w lutym dało ochronę jednemu z członków zarządu. W dniu wczorajszym ochronę otrzymał drugi nauczyciel, który jest tylko członkiem związków. Trzeci nauczyciel, nie będący członkiem związku, ma przygotowanie do nauki czterech przedmiotów. Czy ochrona nadana w kwietniu członkowi związku po uzyskaniu przez niego informacji o braku etatu jest zgodna z prawem? Jak dyrektor ma to interpretować?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 1 września nauczyciel nauczania zintegrowanego obejmuje stanowisko wicedyrektora. Jaki dokument powinien otrzymać nauczyciel oprócz powierzenia, a co ze zmianą warunków umowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przepracował w danej szkole 40 lat chce odejść na emeryturę. Jaka należy mi się odprawa pieniężna?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe