Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Słuchacz kwalifikacyjnego kursu zawodowego w zawodzie technik rolnik ma zdane obie kwalifikacje w tym zawodzie, nie ma ukończonej szkoły średniej więc nie ma tytułu technika rolnika, czy ukończenie kursu kompetencji ogólnych w wymiarze godzin obejmującą podstawę programową dla Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych nada mu takie kwalifikacje?
Obowiązujące przepisy prawa oświatowego wyraźnie określają, w § 10b rozporządzenia MEN w sprawie świadectw, dyplomów i innych druków szkolnych, kto może otrzymać dyplom w zawodzie nauczanym na poziomie technika. Z przepisu powyższego wynika, że oprócz świadectw otrzymanych po zdanych egzaminach potwierdzających kwalifikacje w zawodzie, konieczne jest posiadanie świadectwa ukończenia szkoły dającej wykształcenie średnie. Ukończenie kursu kompetencji ogólnych, zgodnie z rozporządzeniem MEN w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych, poświadczone jest wydaniem zaświadczenia o ukończeniu kursu kompetencji ogólnych, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do ww. rozporządzenia. Zaświadczenie to nie jest świadectwem ukończenia szkoły średniej. Wiedza zdobyta na kursie kompetencji ogólnych może natomiast posłużyć do zdania egzaminów eksternistycznych na poziomie liceum ogólnokształcącego dla dorosłych. Zdanie wszystkich egzaminów eksternistycznych z zakresu podstawy programowej liceum ogólnokształcącego dla dorosłych potwierdza świadectwo ukończenia liceum ogólnokształcącego dla dorosłych wydane przez okręgową komisję egzaminacyjna.
Podstawa prawna:
• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 maja 2010 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r., poz. 893 ze zmianami)
• Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 stycznia 2012 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r. poz. 622)
• Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 stycznia 2012 r. w sprawie egzaminów eksternistycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 188 ze zmianami)
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel wrócił z rocznego urlopu zdrowotnego do pracy po czym wystąpił do dyrektora z prośbą o dokonanie oceny pracy. Ostatnia ocena pracy miała miejsce w 2010 roku. Czy dyrektor powinien dokonać oceny nauczycielowi, który wrócił z urlopu?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Bursa Szkolna, którą kieruję, zamierza podjąć działania w kierunku nadania placówce imienia. W rozporządzeniu MEN z 11.08.2017 r., poz.1606, które określa działalność bursy nie ujęto tej kwestii. Rozporządzenie MEN z 17.03.2017 r., poz. 649 dotyczące publicznych szkół i przedszkoli ujmuje tę kwestię, ale w mojej ocenie dotyczy to wyłącznie publicznych szkół i przedszkoli, a nie bursy. Co w takiej sytuacji? Na jaką podstawę prawną można się powołać? Bursa jest placówką publiczną.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel języka polskiego chciałby prowadzić indywidualny program nauki dla ucznia klasy pierwszej. W związku z powyższym, proszę o wyjaśnienie jaki jest zakres obowiązków nauczyciela opiekuna ucznia? Czy nauczycielowi przysługuje dodatkowa godzina z uczniem?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- 12 listopada 2010r.– piątek po11.11. 2010r. czwartek - zajęcia opiekuńczo -wychowawcze- sport dla wszystkich – rozgrywki w siatkówkę na sali sportowej
22 grudnia 2010r.– środa przed świętami Bożego Narodzenia - zajęcia opiekuńczo -wychowawcze- wigilia szkolna
7 stycznia 2011r. – piątek po 6.01.2011r. czwartek po święcie Trzech Króli - zajęcia opiekuńczo –wychowawcze – organizacja Orkiestry Wielkiej Pomocy Jurka Owsiaka
2 maja 2011r.– poniedziałek przed 3.05.2011r. wtorek 3 Maja - zajęcia opiekuńczo -wychowawcze- Festiwal Projektów Szkolnych klas IIa i IIb
12-13-14 kwietnia – wtorek, środa, czwartek 2011r. – egzaminy gimnazjalne - zajęcia opiekuńczo –wychowawcze na świetlicy szkolnej z pedagogagmi
24 czerwca – piątek po 23.06.2010r. czwartek – Boże Ciało – obligatoryjnie
Czy prawidłowo ustaliłem dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy za rok 2018 r. organy prowadzące będą musiały wypłacać nauczycielom dodatek uzupełniający?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe