Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne  Co do zasady standardy ochrony małoletnich stanowią odrębny dokument, przyjmowany na zasadach określonych w rozdziale 4b ustawy z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu...

PORADA PRAWNA

Na jakich zasadach wprowadzić do Statutu Szkoły informację nt. Standardów ochrony małoletnich? Czy wystarczy tylko taka informacja, że istnieje taki odrębny dokument?

 Co do zasady standardy ochrony małoletnich stanowią odrębny dokument, przyjmowany na zasadach określonych w rozdziale 4b ustawy z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1802). Statut szkoły może zatem, choć nie musi, zawierać wzmiankę o istnieniu tego typu dokumentu (obowiązek jego wprowadzenia wynika wprost z ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, więc odpowiedni zapis statutowy będzie miał wyłącznie walor informacyjny).

 
Statut szkoły jest najważniejszym dokumentem wewnętrznym jednostki oświatowej, regulującym zasady jej działania, prawa i obowiązki uczestników procesu edukacyjnego, w tym uczniów, nauczycieli oraz rodziców. Podstawowe zasady dotyczące statutu szkoły wynikają z ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 737 ze zm.). Zgodnie z art. 98 ust. 1 tej ustawy, statut określa w szczególności:
 
  1. organizację szkoły,
  2. prawa i obowiązki uczniów oraz innych uczestników procesu edukacyjnego,
  3. zasady bezpieczeństwa i ochrony uczniów.
 
Z powyższego wynika, że kwestie związane z ochroną małoletnich mogą (a w niektórych przypadkach powinny) być uregulowane w statucie. Jednocześnie statut nie musi szczegółowo opisywać wszystkich procedur i standardów, lecz może odwoływać się do odrębnych dokumentów wewnętrznych.
 
Standardy ochrony małoletnich to z kolei zbór zasad, procedur i dobrych praktyk mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa fizycznego, psychicznego i emocjonalnego uczniów. Obowiązek ich przyjęcia w szkole oraz wymagana treść wynikają wprost z przepisów prawa - rozdziału 4b ustawy z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Obowiązek wprowadzenia SOM spoczywa na dyrektorze szkoły, który odpowiedni dokument powinien wprowadzić na mocy zarządzenia. Zgodnie z art. 22c ust.  7 ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich szkoła powinna udostępnić standardy na swojej stronie internetowej oraz wywiesić je w widocznym miejscu w swoim lokalu, w wersji zupełnej oraz skróconej, przeznaczonej dla małoletnich. Wersja skrócona powinna zawierać informacje istotne dla małoletnich.
 
Jednocześnie Prawo oświatowe nie wymaga, aby wszystkie szczegółowe procedury (w tym SOM) były zawarte bezpośrednio w statucie. Zgodnie z zasadami techniki legislacyjnej oraz dobrymi praktykami tworzenia regulaminów wewnętrznych statut może zawierać wyłącznie ogólny zapis o przyjęciu standardów ochrony małoletnich w szkole, wraz z odwołaniem do odrębnego dokumentu regulującego te kwestie. Przykładowy zapis w statucie może brzmieć: "W celu zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony uczniów, w Szkole obowiązują standardy ochrony małoletnich określone w odrębnym dokumencie".
 
Takie sformułowanie jest zgodne z prawem oświatowym i pozwala uniknąć konieczności wprowadzania licznych zmian do statutu w przypadku aktualizacji standardów (należy bowiem pamiętać, że szkoła, zgodnie z art. 22c ust. 6 ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich ma obowiązek co najmniej raz na dwa lata dokonywać oceny standardów w celu zapewnienia ich dostosowania do aktualnych potrzeb oraz zgodności z obowiązującymi przepisami; wnioski z przeprowadzonej oceny należy pisemnie udokumentować).
 
Wprowadzenie do statutu szkoły odniesienia do SOM będzie wymagało jego zmiany zgodnie z ogólnymi zasadami. Organem uprawnionym do rozpoczęcia procedury zmiany statutu jest rada pedagogiczna. Zgodnie z art. 72 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe rada pedagogiczna przygotowuje projekt statutu szkoły albo jego zmian i przedstawia do uchwalenia radzie szkoły (jeżeli w szkole nie funkcjonuje rada szkoły jej zadania wykonuje rada pedagogiczna). Rada pedagogiczna może rozpocząć procedurę zmiany statutu z własnej inicjatywy lub na wniosek innych podmiotów (np. dyrektora).
 
Ponieważ statut szkoły jest aktem normatywnym o charakterze wewnętrznym, przy jego uchwalaniu, w tym przy uchwalaniu zmian, należy stosować zasady określone we wspomnianym rozporządzeniu Rady Ministrów z 20 czerwca 2002 r. w sprawie „Zasad techniki prawodawczej”. W związku z powyższym podczas tworzenia wewnętrznych aktów normatywnych należy stosować się do podstawowych zasad poprawnej legislacji
 
Podsumowując, wprowadzenie standardów ochrony małoletnich do statutu szkoły wymaga zachowania równowagi między szczegółowością zapisów a ich elastycznością. Wystarczające (choć w ocenie autora niekonieczne) jest umieszczenie w statucie ogólnego zapisu o istnieniu standardów oraz odwołanie się do odrębnego dokumentu regulującego szczegóły. Ważne jednak, aby sam dokument został opracowany zgodnie z odpowiednimi regulacjami  ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich i regularnie aktualizowany.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT