Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Stowarzyszenie prowadzi niepubliczna szkołę podstawową, które zawarło umowę użyczenia z wójtem na podstawie której stało się użytkownikiem gruntów i położonym na nim budynku szkoły. Na części tych gruntów położone są płyty betonowe, które umożliwiają dojście i dojazd do szkoły. Płyty betonowe są w bardzo złym stanie, zagrażają bezpieczeństwu i nadają się tylko do wymiany. Położenie kostki brukowej na placu ma na celu przywrócenie jego przydatności do dalszego wykorzystywania w zakresie prowadzonej przez stowarzyszenie działalności. W związku z powyższym zadajemy następujące pytanie: Czy stowarzyszenie, które poniesie wydatki na położenie kostki brukowej na placu szkolnym, który użytkuje na podstawie umowy użyczenia, może je traktować jako bieżące wydatki na remont ? Czy będzie to wydatek inwestycyjny, którego nie możemy finansować z dotacji?
Zgodnie z art. 90 ust. 3d ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) dotacja wypłacana przez jednostkę samorządu terytorialnego niepublicznej jednostce oświatowej musi być przeznaczana na realizację jej zadań w zakresie kształcenia, wychowania i opieki, w tym profilaktyki społecznej. Dotacje mogą być wykorzystane wyłącznie na pokrycie wydatków bieżących oraz zakup środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wyliczonych w powołanym przepisie, dla których odpisy amortyzacyjne są uznawane za koszt uzyskania przychodu w 100% ich wartości, w momencie oddania do używania (czyli jeśli nie przekraczają kwoty 3.500 zł netto, zgodnie z art. 16k ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, Dz. U. z 2014 r., poz. 851). Wydatki bieżące należy rozumieć zgodnie z art. 236 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, Dz. U. z 2013 r., poz. 885 z późn. zm., który zalicza do nich wydatki budżetowe niebędące wydatkami majątkowymi. Utwardzenie placu stanowi remont, czyli wydatek inwestycyjny, polegający na ulepszeniu środka trwałego. Nie jest zatem wydatkiem bieżącym. Jeśli jednak koszty utwardzenia nie przekroczą kwoty 3.500 zł, mogą zostać sfinansowane z dotacji.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Właściciel przedszkola niepublicznego wybudował nowy budynek z przeznaczeniem na działalność przedszkola. Jakie koszty należy wliczyć w amortyzację? Czy do tych kosztów można wliczyć ogrodzenie, wyposażenie budynku (meble, stoliki) i placu zabaw?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Bardzo proszę o wypisania w punktach szczegółowego wykazu dokumentów, które Zespół Szkół (gimnazjum, szkoła podstawowa oraz oddział przedszkolny) jest zobowiązany umieścić na BIP. Serdecznie dziękuję za pomoc.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wzór oceny pracy nauczyciela dyplomowanego po 1 stycznia 2019r.
(wzór + podstawa prawna)
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Jak rozwiązać sytuację, gdy jedno z rodziców zwraca się z żądaniem przyjęcia dziecka do świetlicy szkolnej, a drugie na piśmie, zakazuje przyjmowania tego dziecka (w przypadku rodziców skonfliktowanych ze sobą), lub gdy mają rozbieżne zdanie w sprawie udziału dziecka w zajęciach dodatkowych lub np. logopedycznych? Proszę o podstawę prawną.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy odzieży roboczej i ochronnej. Proszę o informację czy przepisy w tym zakresie dopuszczają sytuację, w której na odzież dla pracownika (np. nauczyciel wf) przyznaje się środki finansowe w kwocie X, a pracownik chcąc kupić droższe buty, dres czy inną odzież pokrywa różnicę (między przyznaną kwotą, a kwotą zakupu) z własnych środków? Czy są jakieś przepisy ogólne dotyczące odzieży ochronnej i roboczej, które regulują te kwestie? Czy nie będzie błędem wprowadzenie takiego zapisu do zarządzenia dyrektora dot. w/w odzieży?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe