Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Problematyka amortyzacji przedmiotów, praw, gruntów, nieruchomości i innych została kompleksowo uregulowana w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób...

PORADA PRAWNA

16 maja 2019 Inne

Właściciel przedszkola niepublicznego wybudował nowy budynek z przeznaczeniem na działalność przedszkola. Jakie koszty należy wliczyć w amortyzację? Czy do tych kosztów można wliczyć ogrodzenie, wyposażenie budynku (meble, stoliki) i placu zabaw?

Problematyka amortyzacji przedmiotów, praw, gruntów, nieruchomości i innych została kompleksowo uregulowana w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. tj. 2019, poz. 865). Zgodnie z art. 16 A przytoczonej ustawy, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2) maszyny, urządzenia i środki transportu,
3) inne przedmioty– o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej, zwane środkami trwałymi.
Zgodnie z punktem 3, do środków trwałych podlegających amortyzacji będą mogły zostać zaliczone elementy budynku wybudowanego przedszkola, jego wyposażenia, plac zabaw i jego elementy, meble, wyposażenie związane z funkcjonowaniem placówki, np. wyposażenie kuchni, szatni, toalet, leżaki dla dzieci, meble biurowe i inne.
Pamiętać należy, że warunkiem dokonywania amortyzacji określonych przedmiotów jest przewidywany czas używania dłuższy niż rok oraz drugim warunkiem jest fakt nie zaliczenia przy nabyciu określonych przedmiotów, koszt ich nabycia nie został zaliczony jako koszt uzyskania przychodu w danym miesiącu. Zob. art. 16 D ust. 1 w/w ustawy. Zgodnie z tym przepisem, podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, o których mowa wart.16a i16b, których wartość początkowa określona zgodnie zart.16g nie przekracza 10 000zł; wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania.

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT