Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Świadczenia Kompensacyjne dla nauczycieli. Na ile dni przed odejściem na świadczenie kompensacyjne pracownik powinien powiadomić pracodawcę aby ten mógł przygotować dokumenty. Zgodnie z ustawą o świadczeniu kompensacyjnym art. 18.1 stosuje się przepisy art. 125, pracodawca na pisemny wniosek pracownika ma 30 dni na przygotowanie wniosku. Czy pracownik może złożyć w piątek wniosek o rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumie stron wskazując datę rozwiązania w niedzielę i jako przyczynę rozwiązania podaje przejście na świadczenie kompensacyjne?
USTAWA z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, jako jeden z warunków nabycia praca do świadczenia wymienia rozwiązanie stosunku pracy. Przepisy tej ustawy oraz ustawy o emeryturach i rentach z FUS nie regulują kwestii rozwiązania stosunku pracy. Może to zatem nastąpić zarówno w drodze wypowiedzenia przez pracownika, jak i za porozumieniem stron oraz rozwiązania stosunku pracy lub wygaśnięcia stosunku pracy w okolicznościach określonych w art. 20 ust. 1, 5c i 7 Karty Nauczyciela.
Jeżeli chodzi o rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron, może ono nastąpić w każdym czasie. Jedynym warunkiem jest zgoda obu stron umowy.
Zgodnie z art. 125 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, pracodawca przygotowuje wniosek o emeryturę i przedkłada go za zgodą pracownika organowi rentowemu nie później niż na 30 dni przed zamierzonym terminem przejścia pracownika na emeryturę. Nie oznacza to, że pracodawca na przygotowanie wniosku ma 30 dni, a jedynie, że złożyć ten wniosek musi na 30 dni przed planowanym przejściem pracownika na emeryturę.
Termin rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron musi być tak dobrany, aby pracodawca mógł przygotować wniosek i zdążył złożyć go w ZUS-ie na 30 dni przed planowaną datą przejścia nauczyciela na świadczenie kompensacyjne.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dwóch nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania w lipcu 2014 r. zwróciło się z wnioskiem do dyrektora szkoły o obniżenie wymiaru etatu na jeden rok szkolny. Czy nauczyciele tracą status mianowania? Jaką formę zastosować przy zmianie warunków zatrudnienia: porozumienie zmieniające warunki zatrudnienia czy aneks?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel obecnie jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w placówce niepublicznej. Wcześniej w roku 2017 pracował w placówce publicznej na Karcie Nauczyciela i tam został rozliczony zgodnie z Kartą (okres ferii i wakacji). Wydaje mi się, że urlop wypoczynkowy w obecnej placówce obliczam zgodnie z Kodeksem Pracy. Jednak mam informację z zewnątrz, że w takiej sytuacji urlop już został wykorzystany i nie należy się.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy mając nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, można być dyrektorem zarządzającym w społecznym liceum dla dorosłych o uprawnieniach publicznych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przedszkola wraca z urlopu dla poratowania zdrowia 1 września 2016r. (urlop zdrowotny od 01.09.2015r. do 31.08.2016r). Czy należy jej się cały urlop wypoczynkowy za 2016r. czyli 35 dni, czy proporcjonalnie za 4 m-ce br? Proszę o wykładnie prawną.
- Od dnia 05.11.2018 r. szkoła zatrudnia nauczyciela na 3/22 na podstawie Kodeksu Pracy - zgoda kuratorium. Jaki będzie wymiar urlopu w/w pracownika.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe