Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne TAK. Warunkiem zatrudnienia nauczyciela na podstawie mianowania jest zatrudnienie w pełnym wymiarze. Wyżej opisane okoliczności nie uzasadniają możliwości ograniczenia etatu...

PORADA PRAWNA

07 listopada 2014 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Dwóch nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania w lipcu 2014 r. zwróciło się z wnioskiem do dyrektora szkoły o obniżenie wymiaru etatu na jeden rok szkolny. Czy nauczyciele tracą status mianowania? Jaką formę zastosować przy zmianie warunków zatrudnienia: porozumienie zmieniające warunki zatrudnienia czy aneks?

TAK. Warunkiem zatrudnienia nauczyciela na podstawie mianowania jest zatrudnienie w pełnym wymiarze. Wyżej opisane okoliczności nie uzasadniają możliwości ograniczenia etatu na podstawie art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela.

Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania musi być zatrudniony w pełnym wymiarze
Karta Nauczyciela wymienia w art. 10 ust. 5 warunki, które muszą być spełnione, aby nauczyciel mógł być zatrudniony poprzez mianowanie. Jednym z nich jest zatrudnienie w szkole w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony.

Wynika z tego, że aby nauczyciel mógł być zatrudniony na podstawie mianowania, musi być zatrudniony w pełnym wymiarze.

Możliwe jest ograniczenie wymiaru zatrudnienia w okolicznościach opisanych w KN


Karta Nauczyciela przewiduje co prawda możliwość ograniczenie wymiaru zatrudnienia nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania do wymiaru nie niższego niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć. Zastrzega jednak, że może mieć to miejsce jedynie w przypadku, gdy na skutek częściowej likwidacji szkoły, zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania nie ma możliwości zatrudnienia nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć oraz nie istnieją warunki do uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych w innej szkole (art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela). Poza tymi przypadkami, ograniczenie zatrudnienia nauczycielowi zatrudnionemu za podstawie mianowania, jest niedopuszczalne, nawet na wniosek nauczyciela.

Należy rozwiązać stosunek pracy
W opisanej w pytaniu sytuacji należy najpierw rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania. Należy tego dokonać na mocy porozumienia stron (art. 23 ust. 4 pkt 1 KN). Następnie należy nawiązać z nauczycielem stosunek pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Umowa na czas określony może zostać bowiem zawarta jedynie w przypadku zaistnienia takiej potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela (art. 10 ust. 7 KN).

Po przydzieleniu nauczycielowi pełnego wymiaru, w przyszłym roku szkolnym, stosunek pracy nawiązany na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony przekształci się w stosunek pracy na podstawie mianowania (art. 10 ust. 5a KN). 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT