Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Szkoła feryjna. Nauczycielka po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim chce wrócić do pracy po wykorzystaniu całego zaległego urlopu z 2021 r. oraz bieżącego za 2022 r. Czy urlop za 2021 r. udzielam do 24 czerwca, później bieżący, a pozostały z 2021 r. dopiero wg rozliczonych dni? Proszę o podstawę prawną.
Na podstawie art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy przewidziano ferie szkolne, przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania. W razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu rodzicielskiego, urlopu dla poratowania zdrowia, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego – nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni (art. 66 Karty Nauczyciela). W przeciwieństwie do nauczycieli zatrudnionych w placówkach nieferyjnych oraz pracowników zatrudnionych na podstawie Kodeksu pracy, nauczyciele zatrudnieni w placówkach feryjnych nie mają wpływu na wybór terminu korzystania z urlopu wypoczynkowego. W świetle art. 163 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1320) urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Jednocześnie stosownie do art. 161 Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo.
Mając na względzie powyższe uregulowania należy stwierdzić, że w okresie od 27 czerwca do 31 sierpnia 2022 r. nauczycielka będzie korzystała z urlopu wypoczynkowego w okresie ferii letnich. Z uwagi na to, że termin skorzystania z urlopu wypoczynkowego w okresie ferii letnich wynika z przepisów ustawowych i rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. z 2017 r., poz. 1603) nie można w tym okresie planować korzystania z urlopu uzupełniającego. Termin realizacji urlopu uzupełniającego musi zostać zaplanowany z uwzględnieniem pierwszeństwa realizacji w roku 2022 urlopu należnego za ten rok.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- I pytanie
Z dniem 1 września 2011 r. włączono do Zespołu Placówek Oświatowych w Strzelinie Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Skoroszowicach. Jest jeden dyrektor wszystkich szkół wchodzących w skład Zespołu Placówek Oświatowych: szkoła Podstawowa, gimnazjum, ośrodek….
Nauczycielka zatrudniona jest na pełny etat. W ramach całego etatu, świadczy pracę na pół etatu na wsi w Skoroszowicach, a drugie pół etatu świadczy w Strzelinie- miasto. Nauczycielka mieszka w Strzelinie. Jak należy liczyć dodatek wiejski? Czy należy jej wypłacić dodatek wiejski tylko od ½ etatu pracy świadczonej na wsi - Skoroszowice, czy również od ½ etatu – praca w Strzelinie – miasto.
II pytanie
Od września 2011 r. w skład Zespołu Placówek Oświatowych w Strzelinie wszedł Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Skoroszowicach. W ramach Zespołu funkcjonują następujące placówki:
Podstawowa Szkoła Specjalna w Skoroszowicach
Gimnazjum Specjalne w Skoroszowicach
Zasadnicza Szkoła Specjalna w Skoroszowicach
Gimnazjum dla niedostosowanych w Strzelinie
Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Strzelinie.
Jest jeden dyrektor wszystkich szkół wchodzących w skład Zespołu Placówek Oświatowych.
W szkołach obowiązują róże wymiary czasu pracy dla nauczycieli tj.: 18/18, 24/24, 26/26.
W skład Placówek znajdujących się w Strzelinie wchodzą: Ochotniczy Hufiec Pracy oraz Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii. Tutaj płaci się fundusz emerytur pomostowych. Natomiast w MOS nie ma dodatku uciążliwego.
Nauczycielka jest zatrudniona na ¼ etatu w każdej z placówek. Na każdą placówkę ma odrębną umowę. Czy jest to właściwe? Czy należałoby zastosować inne rozwiązanie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam nauczycieli emerytowanych dla których organ prowadzący na obowiązek naliczenia odpisu na ZFŚS w wysokości 5% pobieranych emerytur. Mój organ pprowadzący od 10 lat nalicza na każdego emerytowanego n-la 1000 zł. Na moje pytanie dlaczego nie jest to 5% tłumaczy, ze emeryci nie doatarczyli odpowiednich dokumentów. Moi emeryci terminowo składają dokumenty potwierdzające wysokość pobieranych emetytur. Księgowa tłumaczy, że nie wszyscy emeryci podlegli (z innych szkół z terenu) samorządowi robią to. Moi "podopieczni" zrobili to. Moje pytanie to:
1. W jaki sposób powinien być naliczony fundusz dla moich emerytów?
2. Czy jedt to 5% od kwoty brutto czy netto?
3. Czy możliwe jest aby OP naliczał tok jak to robi dotyczczas(czyli 1000 zł na każdego pemerytowanego n-la)?
4. czy możliwe jest takie naliczanie funduszu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Posiadam zniżkę - 5 godzin. Uczę przyrody - 2 godziny. Czy mogę uzupełnić brakujące 3 godziny do zniżki godzin o zajęcia w świetlicy lub zajęcia pozalekcyjne (np.: SKS)? Posiadam również kwalifikacje do prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest zatrudniony na stanowisku pedagog specjalny na pół etatu tj. 10/20.
Dodatkowo otrzymał 8 godzin zajęć rewalidacyjnych.
Czy jego etat powinien być powiększony do 18/20, czy powinien mieć obliczone pensum łączone?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry Ile wynosi stawka osobistego zaszeregowania za 1 godzinę dla nauczyciela dyplomowanego. Przysługuje mu dodatek stażowy w wysokości 20% i dodatek dla wychowawcy klasy (350,00zl). W arkuszu organizacyjnym ma przydzielone 22/18. Pozdrawiam
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe