Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Uczeń złożył podanie o egzamin komisyjny gdyż uważa, że nie zostały dopełnione procedury prawidłowego wystawienia oceny. Jeżeli jako dyrektor przyznam rację i w ciągu 5 dni zostanie przeprowadzony egzamin, a Rada Pedagogiczna, klasyfikacyjna jest przed egzaminem, czy Rada ta może podjąć uchwałę o klasyfikacji? Jeżeli tak to czy po egzaminie należy zwołać kolejną radę i przeprowadzić klasyfikację?
Na podstawie art. 44n ust. 1 - 5 ustawy z 07.09.1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2022 r., poz. 2230), uczeń lub jego rodzice mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania zostały ustalone niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tych ocen. Zastrzeżenia zgłasza się od dnia ustalenia rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych lub rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania, nie później jednak niż w terminie 2 dni roboczych od dnia zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych. W przypadku stwierdzenia, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania zostały ustalone niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tych ocen, dyrektor szkoły powołuje komisję, która w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych - przeprowadza sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia oraz ustala roczną ocenę klasyfikacyjną z danych zajęć edukacyjnych; w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania - ustala roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania. Ustalona przez komisję roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych oraz roczna ocena klasyfikacyjna zachowania nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny. Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna. Skoro uczeń lub rodzic wniósł zastrzeżenia to jeszcze nie jest ustalona "ostateczna" ocena przez komisję.
Zgodnie z art. 70 ust. 1 pkt 2 ustawy z 14.12.2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r., poz. 900), do kompetencji rady pedagogicznej należy podejmowanie uchwał w sprawie wyników klasyfikacji uczniów. Przed przeprowadzeniem sprawdzianu przez komisję uczeń nie ma ustalonych wszystkich ocen, ponieważ zostały wniesione zastrzeżenia, a w związku z tym nie jest klasyfikowany przez radę pedagogiczną, ponieważ przepisy nie przewidują częściowej klasyfikacji ucznia z przedmiotów, co do ocen z których nie wniesiono zastrzeżeń. Dopiero po ustaleniu ostatecznej oceny przez komisję, rada pedagogiczna będzie zobowiązana do podjęcia uchwały w sprawie zatwierdzenia wyników klasyfikacji ucznia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam pytanie odnośnie regulaminu Rady Pedagogicznej. Czy przedstawienie zmian w regulaminie musi być zwieńczone uchwałą RP, czy wystarczy wprowadzić tylko nowe zarządzenie?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Uprzejmie proszę o pomoc w następującej kwestii. Dzieci komunijne wyjeżdżają na pielgrzymkę z uczniami z innej szkoły, ale z tej samej parafii. Czy obowiązują dwie karty wycieczki z każdej ze szkół? Kierownikiem pielgrzymki jest nauczyciel uczący religii w drugiej szkole.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Rada Gminy ustaliła maksymalną kwotę dofinansowania do dokształcania nauczycieli, związki zawodowe pozytywie zaopiniowały plan podziału środków na poszczególne placówki w gminie i na poszczególne formy kształcenia.
Czy dyrektor przydzielając kwoty poszczególnym nauczycielom musi zasięgać opinii związków zawodowych?
Czy wprowadzając szkolny regulamin dofinansowania musi również zasięgać opinii ZZ. Czy regulłami taki wprowadza zarządzeniem?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry,
czy można liczyć na pomoc w sprawie wprowadzenia do statutu SP i Gimnazjum, które są w zespole szkół zmian jakie powinny tam się znaleźć od 1 września 2015r.?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Jeśli prywatne dziecko dyrektora szkoły ma mieć zwolnienie z wychowania fizycznego z całego semestru (po operacji - zgodnie z zaleceniem lekarza), jak zredagować wniosek o zwolnienie z tychże zajęć, skoro adresatem i nadawcą jest ta sama osoba?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe