Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jeśli prywatne dziecko dyrektora szkoły ma mieć zwolnienie z wychowania fizycznego z całego semestru (po operacji - zgodnie z zaleceniem lekarza), jak zredagować wniosek o zwolnienie z tychże zajęć, skoro adresatem i nadawcą jest ta sama osoba?
W sytuacji opisanej w pytaniu, nie ma żadnych odrębności. Wniosek jest adresowany do placówki oświatowej, a podpisywany z imienia i nazwiska rodzica.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak powinno przebiegać zebranie rady pedagogicznej dot. wyłonienia przedstawiciela na konkurs dyrektora szkoły. Jaka jest podstawa prawna dot. uchwały w sprawie wyboru przedstawiciela rady do komisji konkursowej?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry, zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc w zakresie zapisu w oświadczeniu znajdującym się w szkolnym regulaminie wycieczek szkolnych. W 2018r. w grudniu zarządzeniem Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 5 w Redzie wprowadziłam regulamin wycieczek szkolnych w życie. Przez cały czas obowiązywania regulaminu żaden z Rodziców nie miał uwag dotyczących treści tego regulaminu, jak również nikt nie zgłaszał uwag co do treści OŚWIADCZENIA RODZICÓW WYRAŻAJĄCEGO ZGODĘ NA WYJAZD DZIECKA.
W chwili obecnej Rodzice uczniów klas I-III domagają się usunięcia z oświadczenia Rodzica o wyrażeniu zgody na udział w wycieczce, zapisu który brzmi następująco: "Biorę odpowiedzialność finansową za szkody materialne wynikające z nieprzestrzegania regulaminu wycieczki spowodowane umyślnie przez moje dziecko". Zdaniem większości Rodziców zapis taki jest niedopuszczalny. Uzasadnienie Rodziców jest takie, że dzieci do osiągnięcia 13 lat nie ponoszą odpowiedzialności za swoje czyny, gdyż nie można postawić im zarzutu winy. Wyłączenie ich odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę stanowi wyraz przekonania, iż osoby takie ze względu na swój stopień rozwoju psychofizycznego nie mogą same właściwie kierować swym postępowaniem. Tak wiec wyłączenie możliwości przypisania winy małoletniemu przed ukończeniem 13 lat, nie oznacza automatycznie obciążenia odpowiedzialnością za wyrządzoną przez nich szkodę jego rodziców czy opiekunów. Bowiem za szkody te odpowiedzialny jest tylko ten, kto z mocy ustawy lub umowy jest zobowiązany do nadzoru nad małoletnim i tylko wtedy, gdy nadzoru tego nie wykonywał starannie. Zgodnie z tym, co zostało powyżej przytoczone Rodzice wnioskują o przyjrzenie się tematowi i stosowną korektę oświadczenia. Bardzo proszę o pomoc w rozstrzygnięciu, czy taki zapis w regulaminie wycieczek szkolnych jest właściwy, czy należy go usunąć. Z wyrazami szacunku Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Redzie
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor niepublicznego liceum może zatrudnić osobę mającą tytuł magistra danego przedmiotu lecz niemającego uprawnień pedagogiczno-psychologicznych? Jeżeli tak to jakie warunki musi spełnić dyrektor szkoły (czy musi prosić o zgodę kuratora oświaty)? Jakie warunki musi spełnić nauczyciel (czy wystarczy oświadczenie o uzupełnieniu wykształcenia, czy musi to być zaświadczenie o podjęciu odpowiednich studiów podyplomowych)? Na jaki okres musi być podpisana umowa o pracę? Czy taki nauczyciel ma obowiązek dostarczenia planu rozwoju zawodowego?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dodatek funkcyjny może być przyznany pracownikowi samorządowemu, który nie zajmuje stanowiska kierowniczego, ale ma rozszerzoną odpowiedzialność - koordynuje pracę innych pracowników? Jeżeli tak, to na jakiej podstawie? W jaki sposób należy wyliczyć wysokość takiego dodatku?
Czy w regulaminie wynagradzania pracowników samorządowych następujący zapis byłby właściwy i zgodny z
rozporządzeniem i ustawą:
"1. Pracownikom zatrudnionym na n/w stanowiskach przysługuje dodatek funkcyjny określony w Załączniku do niniejszego Regulaminu:
1) Główny księgowy - V kategoria zaszeregowania,
2) Główny specjalista - II kategoria zaszeregowania,
3) Sekretarz - III kategoria zaszeregowania."
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Procedury przyznawania dodatków
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe