Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne 1. Jeśli uczeń niesłyszący zwolniony jest decyzją dyrektora (na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego) z nauki drugiego języka nowożytnego, to tych...

PORADA PRAWNA

27 kwietnia 2015 Nadzór pedagogiczny

Uczniowie niesłyszący są zwolnieni z drugiego języka. Z planu ramowego pozostają godziny na drugi język. Jeżeli na jeden przeznaczymy 3 godziny w całym cyklu. Na jakie inne zajęcia edukacyjne można przeznaczyć te godziny. Jeżeli w nazwie jest gimnazjum specjalne to czy mogą mieć 220 godzin techniki.

1. Jeśli uczeń niesłyszący zwolniony jest decyzją dyrektora (na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego) z nauki drugiego języka nowożytnego, to tych godzin nie przeznacza się na dla niego na inne zajęcia edukacyjne. Podobnie jest z uczniem niepełnosprawnym ruchowo zwolnionym z lekcji wychowania fizycznego. Szkoła ma obowiązek zapewnienia uczniowi w tym czasie opieki. Może on być pod opieką świetlicy, mieć w tym czasie zajęcia rewalidacyjne albo zajęcia organizowane dla niego w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Jeśli lekcja z tego języka odbywa się na pierwszej lub ostatniej lekcji, to na wniosek rodziców dyrektor może wyrazić zgodę, aby uczeń przychodził do szkoły później lub wcześniej z niej wychodził do domu.

2. Zgodnie z ramowym planem nauczania dla gimnazjum specjalnego przeznaczono 220 godzin w całym trzyletnim cyklu na zajęcia techniki. (Załącznik nr 3 ramowy plan nauczania dla gimnazjum, w tym gimnazjum specjalnego, z wyjątkiem gimnazjum specjalnego dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym – Rozporządzenie MEN z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych (Dz. U. z dnia 22 lutego 2012 r.) z późniejszymi zmianami.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT