Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Uprzejmie proszę o informację, czy fakt posiadania uprawnień do świadczenia kompensacyjnego może być kryterium doboru nauczyciela do zwolnienia z przyczyn organizacyjnych? Różne słyszę na ten temat opinie, nie dotarłem do żadnego orzecznictwa SN w tej sprawie.
Uchwała Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego z dnia 21 stycznia 2009 r. II PZP 13/08:
„Osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury nie może stanowić wyłącznej przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę (art. 45 § 1 k.p.).”
Zgodnie z powyższym, nabycie praw emerytalnych, czy tak jak w opisanym przypadku - prawa do świadczenia kompensacyjnego, nie może stanowić przyczyny zwolnienia z pracy. Przyczyną organizacyjną zwolnienia nauczyciela (tym, co wpisuje się w uzasadnienie wypowiedzenia) jest brak godzin z przedmiotu, do którego prowadzenia ma kwalifikacje. Brak godzin może wynikać ze zmiany planów nauczania, z wygaszania kształcenia w gimnazjum, utworzeniem mniejszej liczby uddziałów klas pierwszych niż w poprzednim roku, itd.
Nabycie praw emerytalnych może natomiast stanowić jedno z kryteriów wyboru nauczyciela do zwolnienia (w wypowiedzeniu umowy o pracę nie zawiera się informacji na ten temat). I tak np. w sytuacji, gdy trzeba wybrać spośród kilku nauczycieli tego samego przedmiotu, którzy mają podobne kwalifikacje, można wytypować do zwolnienia nauczyciela, który po rozwiązaniu umowy będzie miał zapewnione środki finansowe w postaci świadczenia kompensacyjnego, podczas gdy inny nauczyciel pozostałby bez takich środków.
O przyjętych w szkole kryteriach zwalniania dyrektor powinien zapoznać wszystkich nauczycieli np. na posiedzeniu Rady Pedagogicznej (co zostanie zaprotokołowane).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o odpowiedź na pytania dotyczące rozliczenia kosztów, jakie ponoszą nauczyciele na przejazd na zajęcia lekcyjne, w związku z nauczaniem indywidualnym. Uczennicy klasy II gimnazjum, zamieszkałej w obwodzie szkoły, w odległości 13 km od siedziby szkoły przyznano nauczanie indywidualne do końca roku szkolnego. W związku z tym nauczyciele dojeżdżający prywatnymi samochodami na zajęcia indywidualne i wracający po ich zakończeniu do szkoły pokonują trasę o długości 26 km. 1.Czy dyrektor szkoły jest zobowiązany pokryć koszty przejazdu prywatnym środkiem transportu, jeśli nauczyciel nie ma możliwości dojazdu na zajęcia środkami komunikacji autobusowej lub kolejowej? 2.Czy podstawą rozliczenia jest wystawienie nauczycielowi delegacji na przejazd? 3.Czy dyrektor powinien potwierdzić na delegacji obecność nauczyciela w danym dniu na zajęciach?
- Czy osoba przebywająca na urlopie wychowawczym ma prawo do wynagrodzenia? Jakie świadczenia powinna pobierać?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel został zatrudniony w naszej szkole na czas określony od 01.09.2016 r. do 30.06.2017 r. W dniach od 19.09.2016 r. do 23.09.2016 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim. Czy w związku z powyższym będzie uprawniony do „13”za 2016 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Kto pokrywa koszty związane z zaświadczeniem o niekaralności z KRK nauczyciel czy pracodawca. Jakie akty prawne to regulują kto jest zobowiązany do płacenia za takie zaświadczenie pracownik czy pracodawca?
- Nauczyciel został zatrudniony z dniem 1 września 2018 r. do 31 sierpnia 2019 r.oraz w listopadzie skorzystał z 1 dnia opieki nad zdrowym dzieckiem. Mam pytanie, czy takiemu nauczycielowi można wypłacić trzynastkę.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe