Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Uprzejmie proszę o opinię, czy opracowane przez dyrektora kryteria typowania nauczycieli do ograniczenia etatu lub zwolnienia z przyczyn organizacyjnych muszą być podane do wiadomości rady pedagogicznej. Jeśli tak, to w jakiej formie? Zaopiniowanie czy zarządzenie? A co ze związkami zawodowymi? I druga sprawa. Czy jeżeli związek zawodowy nie poinformował dyrektora stosownym pismem o tym, że dany nauczyciel jest "chroniony", to czy dobrze rozumiem, że oficjalnie nic o tym nie wiem i mogę stosować obiektywne kryteria?
Dyrektor nie jest zobowiązany do przedstawienia kryteriów doboru nauczycieli do zwolnienia ani radzie pedagogicznej, ani związkowi zawodowemu do zaopiniowania, ani tym bardziej do zatwierdzenia (art. 39 ust. 3 UoSO).
Brak poinformowania dyrektora o objęciu nauczyciela ochroną związkową nie uchyla tej ochrony i dyrektor wiedząc o przynależności związkowej powinien konsultować ze związkiem zamiar zwolnienia nauczyciela (jeśli go wybierze do zwolnienia na skutek opracowanych przez siebie obiektywnych kryteriów), zaś związek zawodowy powinien poinformować o ochronie i zająć stanowisko co do zgody na rozwiązanie stosunku pracy nauczyciela (art. 38 KP, art. 20 ust. 5a KN, art. 32 ust. 1 UoZZ, uchwała SN z dnia 21 listopada 2012 r., III PZP 6/12, OSNP 2013/13-14/146).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o informację, czy w niepublicznej szkole umowy z pracownikami zawiera dyrektor szkoły czy właściciel szkoły?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor ma prawo skrócić nauczycielce o 2 miesiące urlop dla poratowania zdrowia?
- Nauczyciel pracuje w gimnazjum w innej gminie, ponadto w mojej szkole -podstawowej zatrudniony jest na 12/18 . Czy w świetle obecnych nowych przepisów mogę rozwiązać z nim umowę na czas nieokreślony (obecnie nauczyciel deklaruje przejście do mojej szkoły) i przyjąć innego nauczyciela z gimnazjum? Czy fakt, że nie jesteśmy dla tego nauczyciela szkołą prowadzącą jest wystarczający, aby rozwiązać z nim stosunek pracy? Gmina argumentuje to również tym, że nie mieszka w naszej gminie. Co będzie podstawą rozwiązania stosunku pracy (jaki art. ?) i jakie ewentualnie odprawy należą się nauczycielowi?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który w 1991 r. ukończył Studium Nauczycielskie o specjalności nauczanie początkowe a następnie studia magisterskie na kierunku geografia posiada kwalifikacje do pracy w przedszkolu?
- Proszę o poradę w następującej sprawie:nauczyciel-emeryt zatrudniony w niepełnym wymiarze godzin na czas nieokreślony pracuje dwa dni w tygodniu a trzeciego dnia jest obecny w szkole przez dwie godziny. Z uwagi na problem z obsadzeniem wychowawstw została mu powierzona ta funkcja na rok szkolny. Niestety nie wywiązuje się z obowiązków wychowawcy i jak twierdzi nie ze swojej winy , lecz dlatego, że jest rzadziej niż inni w szkole.Odmówił wyjazdu na wycieczkę z własną klasą, gdyż wycieczka wypadła w jego dniu wolnym.
Mam możliwość zatrudnienia od 1 września 2013 r. nauczyciela kontraktowego z kwalifikacjami do dwu przedmiotów, a tym samym w pełnym wymiarze. Mogę więc powierzyć mu wychowawstwo, które będzie sprawował przez 5 dni w tygodniu.
Czy mogę podziękować nauczycielowi,o którym pisałam na wstępie, uzasadniając decyzję o rozwiązaniu umowy potrzebą placówki?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe