Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Urodziłam się 3.11.1957 roku. Mam 37 lat pracy pedagogicznej. Jestem nauczycielem dyplomowanym. Obecnie od 06.03.2016 roku przebywam na długotrwałym zwolnieniu lekarskim (złamana noga). Szkoła, w której pracuję od września 2016 roku będzie reorganizowana - stanie się filią innej szkoły. Obawiam się zwolnienia z pracy. Mam następujące pytania: 1) Czy z powodu reorganizacji szkoły mogę zostać zwolniona z pracy na podstawie art.20 Karty Nauczyciela? 2) Czy prawo chroni mnie w jakiś sposób od zwolnienia z pracy (ze względu na staż pracy, z powodu mniej niż 4 lat do emerytury, czy też z powodu zwolnienia lekarskiego, na którym będę jeszcze kilka miesięcy)?
Jeżeli w związku z reorganizacją szkoły nastąpi zmniejszenie liczby oddziałów, co będzie niosło za sobą zmniejszenie liczby godzin dla poszczególnych nauczycieli, dyrektor będzie mógł zastosować art. 20 Karty Nauczyciela.
Korzystanie ze zwolnienia lekarskiego, czy też z urlopu dla poratowania zdrowia nie uchroni nauczyciela przed zwolnieniem. W szkołach feryjnych wypowiedzieć stosunek pracy można jedynie raz w roku - na koniec roku szkolnego, w związku z czym ochrona przed zwolnieniem mogłaby spowodować, że dyrektor nie miałby możliwości uporządkować spraw kadrowych ze względu na nieobecność nauczycieli w pracy w okresie wypowiedzeń.
Wybierając nauczyciela do zwolnienia, dyrektor musi kierować się obiektywnym kryteriami zwalniania, m.in. doświadczeniem zawodowym nauczycieli, stopniem awansu, zatrudnieniem (mianowanie przed umową o pracę), zaangażowaniem nauczyciela w pracę, jak również sytuacją materialną. Nie bez znaczenia będzie tu również wiek przedemerytalny.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zostałam zatrudniona w szkole od 29.01.2018 do 30.06.2018 (a więc było to drugie półrocze) za nauczyciela, który odszedł ze szkoły- w tym momencie nie było nauczyciela do matematyki. Czy nie jest to zatrudnienie zgodnie z organizacją pracy szkoły? Czy za to należy mi się "trzynastka"?
- Nauczyciel od września przechodzi na emeryturę. Jako żyrant ma komornika. Wkrótce otrzyma odprawę i nagrodę jubileuszową. Proszę odpowiedzieć w jakiej części zostanie pobrana spłata komornicza. Poproszę o podstawę prawną, bez jej przytaczania i zrozumiałą dla laika odpowiedź. Dziękuję
- Proszę o wyjaśnienie czy nauczyciele oraz pracownicy administracyjni szkoły muszą obowiązkowo odbyć szkolenie z zakresu ochrony przeciwpożarowej oraz pierwszej pomocy przedlekarskiej czy wystarcza okresowe szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Jeżeli tak, to jak często należy takie szkolenia powtarzać?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, w którego skład wchodzą przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum.
Przychodząc do pracy zostałam zatrudniona w szkole podstawowej jako nauczyciel wspomagający w pełnym wymiarze czasu pracy, następnie dostałam także 1/2 etatu pedagoga szkolnego w gimnazjum. Umowa w szkole podstawowej jest zawarta na czas nieokreślony, natomiast w gimnazjum dostawałam umowę na rok. Jenak Wójt w 2012 roku postanowił dać mi umowę na czas nieokreślony, także w gimnazjum. Od 1.09.2011 roku objęłam funkcję dyrektora Zespołu, który jest zwolniony z pensum.
Obecny Wójt stwierdził, że nie mogę dodatkowo pracować w gimnazjum i godziny pedagoga przekazałam innemu nauczycielowi, ale pojawił się problem co mają zrobić i jak rozwiązać ze mną umowę o pracę. Ja oczywiście nadal chcę być pedagogiem, prosiłam o przywrócenie pensum, ale 2 miesiące wakacji nie wystarczyły organowi prowadzącemu na podjęcie decyzji. Proszę mi doradzić. Czy władze gminy muszą dać mi trzymiesięczną odprawę, jak chcą mnie zwolnić? Jaką mam podstawę prawną?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W szkole od 1.09.2012 r. zgodnie z zarządzeniem burmistrza pedagog będzie miał pół etatu. Nauczycielka jest nauczycielem kontraktowym z 10-letnim stażem. Obecnie zatrudniona na cały etat na czas nieokreślony. Bardzo często przebywa na zwolnieniach lekarskich, co znacznie zaburza pracę szkoły. Czy mogę ją zwolnić?
Czy ze względu na zmiany związane z brakiem godzin dla innego nauczyciela, bibliotekarz, 28lat pracy umowa na czas nieokreślony, dyplomowany, mogę mu uzupełnić etat biblioteki godzinami pedagoga?
Czy każdy nauczyciel może w ogóle uzupełniać etat pracą jako pedagog?
Czy polonistce, której brakuje do etatu 13 godzi (dyplomowany 27 lat pracy) mogę uzupełniać etat godzinami pedagoga?
Czy można zwolnić konserwatora, który ma rentę, a w szkole pracuje na całym etacie, ma problemy ze wzrokiem (jedno sztuczne oko), nie wykonuje rzetelnie swoich obowiązków. Czy stan zdrowia takiego konserwatora nie jest zagrożeniem dla bezpiecznego wykonywania przez niego pracy (szkoła stary budynek klasy 4m wysokości)?
Jeśli mogę to zrobić, czy dokonać tego poprzez likwidację stanowiska, czy ze względu na to, że ma już inny dochód, czy ze względu na stan zdrowia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe