Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W 2004r. nauczyciel dyplomowany zatrudniony na podstawie mianowania wygrał konkurs na stanowisko dyrektora innego przedszkola. Wówczas to poprosił pisemnie dyrektora placówki, w której nauczyciel miał wykonywać zadania po przeniesieniu, o przeniesienie w trybie art.18 ust.4 KN. Na tę prośbę zgodę wyraził dyrektor przedszkola zatrudniającego wówczas nauczyciela. Zgodę tę odbiera od nauczyciela dyrektor przedszkola, do którego nauczyciel miał zostać przeniesiony, jako organ odpowiedzialny za dokonanie zmiany miejsca pracy – art. 18 ust. 4 KN. A następnie zwrócił się do organu prowadzącego o opinie w/w sprawie i oczywiście otrzymał pozytywną odpowiedź. Czy na tym procedura przeniesienia miała się zakończyć? Czy nauczyciel powinien wówczas otrzymać odpowiedź i pisemne przeniesienie? Czy był zatrudniony w nowej placówce tylko na czas pełnienia funkcji dyrektora, czyli 15 lat? Nauczyciel od 01.09.2019 r. nie będzie już dyrektorem, czy będzie nauczycielem placówki w której pełnił funkcję dyrektora, czy powraca do placówki, która go zatrudniała przed pełnieniem funkcji dyrektora?
Przepisy art. 18 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. nie wskazują okresu przeniesienia nauczyciela, a więc może ono nastąpić zarówno na czas określony, jak i nieokreślony. Odpowiedź na pytanie o okres przeniesienia w tym konkretnym przypadku jest uzależniona od tego, czy nauczyciel wnosił o przeniesienie tylko na okres pełnienia funkcji dyrektora, czy w ogóle tego terminu nie określił; czy dyrektor innego przedszkola w przeniesieniu określił ten okres, czy też nie; czy dyrektor zatrudniający nauczyciela wyraził zgodę na przeniesienie na czas określony czy nieokreślony; czy opiniowanie przez organ prowadzący dotyczyło okresu przeniesienia. Pod tym kątem należy dokonać analizy wszelkiej dokumentacji dotyczącej przeniesienia. Na podstawie treści pytania niemożliwe jest wskazanie okresu przeniesienia, a więc czy po zakończeniu funkcji dyrektora innego przedszkola pozostanie do niego przeniesiony na stanowisku pedagogicznym (na czas nieokreślony), czy też upłynie okres przeniesienia i nauczyciel powróci do pracy w zatrudniającej go placówce. Zmiana warunków zatrudnienia (także miejsca pracy w związku z przeniesieniem) powinna nastąpić na piśmie doręczonym nauczycielowi, natomiast niedochowanie tej formy nie skutkuje nieważnością czynności przeniesienia – art. 91c ust. 1 KN w zw. z art. 29 § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 ze zm.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w świadectwie pracy pracownika należy umieścić informację o strajku?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka była zatrudniona na zastępstwo (placówka nieferyjna) od 1.09.2014-03.02.2015 r. (kolejna umowa u tego samego pracodawcy), 04.02.-18.08.2015 r., 01.09.2015-30.06.2016 r. Proszę o podanie ile przysługiwało dni urlopu w umowie, która trwała od 04.02-18.08.2015 (początek umowy jest kontynuacją pracy u tego samego pracodawcy) oraz 01.09.2015-30.06.2016 r. (pracownica wykorzystała do sierpnia 2015 r. 35 dni urlopu a w 2016 r. 9 dni urlopu). Czy 35 dni urlopu to rok kalendarzowy czy rok szkolny.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel, w trakcie studiów w 2003 roku, odbył praktykę w pogotowiu opiekuńczym. Czy można zaliczyć ją jako praktyka w oświacie skoro od 2004 roku do 2014 roku obowiązywały przepisy przejściowe, ponieważ placówka w tym okresie przeszła pod Ministerstwo Polityki Społecznej, ale przez cały ten okres obowiązywała i Karta Nauczyciela i Kodeks Pracy. Sprawa dotyczy uznania przygotowania pedagogicznego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Poproszę o aktualny wzór obowiązującego świadectwa pracy.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W listopadzie 2021 r. zatrudniono osobę na zastępstwo do prowadzenia zajęć z języka hiszpańskiego za zgodą organu prowadzącego bo osoba ta jest cudzoziemcem. Umowa na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela zawarta była na podstawie kodeksu pracy nie karty nauczyciela. W umowie nie podano daty zakończenia zastępstwa, dlatego że nie był ten termin znany. Zastępowany nauczyciel z zasiłku chorobowego przeszedł na urlop zdrowotny do końca 2022 r. Osobie zastępującej w maju 2022 r. wręczono miesięczne wypowiedzenie w związku z brakiem konieczności zastępowania w czasie wakacji nieobecnego nauczyciela. Czy w związku z tym że wypowiedziano tej osobie umowę na zastępstwo jest obowiązek wypłaty odprawy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe