Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W listopadzie 2021 r. zatrudniono osobę na zastępstwo do prowadzenia zajęć z języka hiszpańskiego za zgodą organu prowadzącego bo osoba ta jest cudzoziemcem. Umowa na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela zawarta była na podstawie kodeksu pracy nie karty nauczyciela. W umowie nie podano daty zakończenia zastępstwa, dlatego że nie był ten termin znany. Zastępowany nauczyciel z zasiłku chorobowego przeszedł na urlop zdrowotny do końca 2022 r. Osobie zastępującej w maju 2022 r. wręczono miesięczne wypowiedzenie w związku z brakiem konieczności zastępowania w czasie wakacji nieobecnego nauczyciela. Czy w związku z tym że wypowiedziano tej osobie umowę na zastępstwo jest obowiązek wypłaty odprawy?
Sam fakt, że umowa łącząca pracownika z pracodawcą była umową na zastępstwo nie wypływa w ogóle na prawo do odprawy. Prawo do odprawy powstaje bowiem wtedy, gdy są spełnione warunki do jej wypłaty, a mianowicie :
- pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników,
- rozwiązanie stosunku pracy następuje z przyczyn niezależnych od pracowników (czyli jak w pytaniu – gdy pracodawca nie miał potrzeby dalszego zatrudniania pracownika).
Ze względu na to, iż umowa na zastępstwo jest jednym z rodzajów umowy na czas określony, jej wypowiedzenie nie wymaga co do zasady podania uzasadnienia. Oznacza to, że pracodawca może wypowiedzieć pracownikowi umowę z każdej przyczyny. Jednakże, jeśli przyczyną rozwiązania tej umowy są wyłącznie względy niedotyczące pracownika, w takiej sytuacji, nawet pomimo niewskazania ich w piśmie wypowiadającym umowę, pracodawca zobowiązany jest do wypłaty pracownikowi odprawy pieniężnej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony od 01.09.2017 do 30 czerwca 2018 od 02.01.2018 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim. najprawdopodobniej nie wróci już do pracy do końca czerwca. Czy w związku z powyższym należy mu się ekwiwalent za 56 dniu urlopu i świadczenie urlopowe? Czy świadczenie urlopowe należy mu się gdy przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinna wyglądać procedura wyznaczenia przez organ prowadzący nauczyciela zastępującego dyrektora w przypadku gdy dyrektor szkoły jest na kilkutygodniowym zwolnieniu lekarskim. Czy burmistrz wydaje zarządzenie i jakiej treści. W szkole nie ma zastępcy ponieważ jest to mała szkoła. W mojej sytuacji powołano pełniącego obowiązki dyrektora nauczyciela na czas zwolnienia, a dyrektorowi po 18 dniach zwolnienia wstrzymano wypłatę dodatku motywacyjnego i funkcyjnego. Dodatki te przyznano temu nauczycielowi w 1/2 wysokości.
- Nauczycielka (emerytka) była zatrudniona na umowę o pracę od 10.02.14r. do 21.03.14r. w wymiarze 2/18, jak wyliczyć jej ekwiwalent za urlop wypoczynkowy? Za miesiąc będzie ponownie zatrudniona na 2 miesiące.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka uczy j. niemieckiego (gimnazjum) ukończyła Kollegium Języków Obcych. Posiada wyższe wykształcenie ekonomiczne. Zatem, czy w świetle obowiązujących nowych przepisów może uczyć tego przedmiotu w gimnazjum?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany, zatrudniony na podstawie mianowania, powracający z urlopu zdrowotnego zwrócił się do dyrektora z prośbą o obniżenie wymiaru zatrudnienia z 18/18 do 9/18 etatu. Dyrektor wyraził zgodę na nowe warunki pracy, ale czy wraz z obniżeniem wymiaru zatrudnienia nauczyciel przestanie być zatrudniony na podstawie mianowania?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe