Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W dniu 26 grudnia zmarł mąż nauczycielki, 29 grudnia był pogrzeb. Nauczycielka poprosiła o dwa dni urlopu okolicznościowego w dniach 4-5 styczeń. Rozumiem, że termin jest w ścisłym związku z okolicznością uzasadniającą udzielenie tego urlopu - czy dobrze rozumiem?
Na podstawie § 15 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, Dz. U. z 2014 r., poz. 1632 pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący 2 dni w razie zgonu i pogrzebu małżonka pracownika. Przepis nie określa terminu, w jakim urlop okolicznościowy może zostać udzielony, co oznacza, że nie musi się pokrywać z datą zgonu lub pogrzebu małżonka tylko musi być zachowana rozsądna więź czasowa między takimi zdarzeniami a terminem urlopu okolicznościowego. Urlop okolicznościowy może więc zostać udzielony także niedługo po pogrzebie. Urlop zakończony przed upływem tygodnia od pogrzebu raczej taką więź czasową zachowuje, pracodawca nie powinien więc odmawiać udzielenia zwolnienia od pracy w dniach 4 i 5 stycznia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel w lutym 2023 r. odszedł na emeryturę (24 lutego 2023) i otrzymał za przepracowany rok szkolny 2022/2023 (od września 2022 r. do lutego 2023 r.)w proporcjonalnej wysokości świadczenie urlopowe. Następnie, od 1 marca 2023 r. został ponownie zatrudniony do końca zajęć szkolnych (t.j. do 23 czerwca 2023 r.) i za okres od marca 2023 r. do czerwca 2023 r. otrzymał w proporcjonalnej wysokości świadczenie urlopowe wypłacone w czerwcu 2023 r. Czy w związku ze zmianą wysokości świadczenia urlopowego w 2023r. (podwyższenie odpisu) należy wyrównać temu nauczycielowi to świadczenie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony na podstawie mianowania otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę z art. 20KN z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. W bieżącym roku szkolnym nauczyciel pracuje na 10/18 etatu. Czy nauczycielowi przysługują dni wolne na poszukiwanie pracy? Nauczyciel wybrał sobie trzy dni, takie w których pracuje w szkole (oprócz tego jest zatrudniony na 8/18 w innej placówce). Nadmienia, że jesteśmy placówką feryjną.
- Do naszej szkoły 1 września 2014 r. dołączyli uczniowie i niektórzy nauczyciele ze zlikwidowanej szkoły.
Moje pytanie dotyczmy emerytów. Czy jest obowiązek przejmowania emerytów, którzy byli pracownikami niepedagogicznymi?
Pozdrawiam Ewa Radanowicz
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel otrzymał orzeczenie lekarskie dotyczące urlopu dla poratowania zdrowia do 16 sierpnia 2024 r. Czy należy mu się urlop uzupełniający za okres wakacji i czy musi wybrać go w całości, czy w następnym roku szkolnym może wykorzystywać go w częściach, np. po tygodniu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Na jakiej podstawie mam rozwiązać z nauczycielem kontraktowym umowę o pracę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze zajęć, w sytuacji gdy odmówił pracy w pełnym wymiarze.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe