Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W jaki sposób można zrealizować praktyki zawodowe w szkole policealnej w zawodzie Opiekun medyczny? Placówki, w których do tej pory odbywały się praktyki odmówiły przyjęcia słuchaczy na praktykę. W czerwcu koniec nauki (nauka trwa 1 rok) i egzamin zawodowy. Co z klasyfikacją i ukończeniem szkoły?
W szkole policealnej praktyczna nauka zawodu może być organizowana w formie zajęć praktycznych w szkole lub placówce prowadzącej kształcenie ustawiczne albo praktyk u pracodawców. W tym ostatnim przypadku obowiązkiem szkoły jest zawarcie umowy z pracodawcą – § 4 i 7 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 sierpnia 2017 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz.U. z 2017 r., poz. 1644). Z kolei do innych placówek swoich uczniów również kieruje szkoła, zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 marca 2019 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz.U. z 2019 r., poz. 652). Z uwagi na przewidywane znoszenie ograniczenia funkcjonowania szkół, prawdopodobnie możliwe będzie skorzystanie z regulacji § 5 ust. 1 i 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r., poz. 493 ze zm.), zgodnie z którymi w przypadku kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych kształcenie praktyczne niezrealizowane w okresie ograniczenia funkcjonowania jednostki systemu oświaty uzupełnia się po zakończeniu tego ograniczenia, a ponadto słuchaczowi lub uczestnikowi danej formy pozaszkolnej, który posiada doświadczenie w danym zawodzie lub realizował działania w zakresie wolontariatu, można zaliczyć to doświadczenie lub wolontariat na poczet realizacji kształcenia praktycznego. Szkoła policealna powinna poszukiwać placówki, która umożliwi zrealizowanie praktycznej nauki zawodu po zakończeniu ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty, a przed zakończeniem roku szkolnego, gdy poszczególnym osobom nie można dokonać ww. zaliczeń doświadczenia lub wolontariatu. Gdyby okazało się to nie możliwe i słuchacze nie zrealizują praktyk do końca roku szkolnego, będącego ostatnim semestrem nauki to jeśli nie zostaną wprowadzone dodatkowe regulacje prawne, słuchacze nie będą mogli przystąpić do egzaminu semestralnego i zostać objęci klasyfikacją końcową, a w konsekwencji nie ukończą nauki w szkole; ewentualne przystąpienie do egzaminu zewnętrznego nie będzie powodowało ukończenia szkoły z powodu braku możliwości podlegania klasyfikacji końcowej – art. 44w ust. 1, 2 i 6 oraz art. 44za ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, Dz.U. z 2020 r., poz. 1327.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam pytanie dotyczące wypełniania arkuszy w klasach VIII szkoły podstawowej. W pierwszej kolumnie wypisuje się wyniki klasyfikacji rocznej, a w drugiej wyniki klasyfikacji końcowej. Co należy wpisać pod klasyfikacją roczną w rubryce (32): Data uchwały rady pedagogicznej: 1) promowany (z wyróżnieniem); 2) niepromowany; 3) ukończył szkołę (z wyróżnieniem); 4) nie ukończył szkoły, np. 21 czerwca 2021 r. ukończył klasę trzecią?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jaka podstawa prawna powinna się znaleźć w szkolnym Planie Pracy Dydaktyczno-Opiekuńczo-Wychwawczym, Programie Wychowawczym i Szkolnym Programie Profilaktyki? Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 18 stycznia 2005 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w przedszkolach, szkołach i oddziałach ogólnodostępnych lub integracyjnych.
Kształcenie dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w szkołach i oddziałach nie dłużej niż do ukończenia 24 roku życia w szkole ponadgimnazjalnej. Moje pytanie brzmi: Czy uczeń w ostatniej klasie szkoły ponadgimnazjalnej kończąc 24 lata w ciągu trwania roku szkolnego ma prawo do jej ukończenia?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który na koniec I okresu wystawił ocenę niedostateczną, ma obowiązek napisania tzw. programu naprawczego?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy rozwiązując umowę o pracę z powodu mniejszej ilości oddziałów na czas nieokreślony z nauczycielem kontraktowym dotychczas zatrudnionym w niepełnym wymiarze może on się domagać odprawy pieniężnej powołując się na art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. W szkole pracuje 43 nauczycieli.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe