Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zagadnienie dotyczące zasad obliczania i wypłaty wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe jest bardzo złożone. Wszystko zależy od tego jaki organ jest organem prowadzącym...

PORADA PRAWNA

14 maja 2020 Kadry

W jaki sposób powinno się sumować tygodniowe nadgodziny nauczyciela? Czy poprawne jest zaokrąglanie nadgodzin tygodniowo i sumowanie ich w ten sposób dopiero na koniec miesiąca? Czy też w pierwszej kolejności należy zliczyć dokładną liczbę tygodniowych nadgodzin, a następnie zaokrąglić ją na koniec miesiąca? Problem odnosi się do tygodni, w których występują dni wolne od pracy (np. święta) lub gdy nauczyciel jest na L-4 czy na urlopie bezpłatnym. Czy powyższy problem określa §6.3 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2009 r. w sprawie dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez organy administracji rządowej (Dz.U. 2009 nr 60 poz. 494)?

Zagadnienie dotyczące zasad obliczania i wypłaty wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe jest bardzo złożone. Wszystko zależy od tego jaki organ jest organem prowadzącym daną szkołę lub jednostkę oświatową.
Najszerszą grupę stanowią szkoły i jednostki prowadzone przez gminy, powiaty i województwa, a więc jednostki samorządu terytorialnego. Zasady wypłaty wynagrodzeń oraz sposoby ich obliczania (również wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe) dla nauczycieli zatrudnionych w tych szkołach zawarte są w uchwałach przyjętych przez organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego (rady gminy, rady powiatu itd.) na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 30 ust. 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1382 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 z późn. zm.). Wynika z tego, że sposobu obliczania wynagrodzenia za godziny nadliczbowe trzeba szukać w uchwale rady gminy/powiatu, na terenie której/-rego szkoła jest położona.
W zapytaniu przytoczono rozporządzenie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2009r. w sprawie dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez organy administracji rządowej (Dz.U. 2009 nr 60 poz. 494 z późn. zm.). Skoro w codziennej pracy opierają się Państwo na tym akcie prawnym prawdopodobnie jednostka oświatowa, której dotyczy zapytanie jest prowadzona przez organ administracji rządowej. W przypadku takich szkół i nauczycieli w niej zatrudnionych rzeczywiście zastosowanie znajduje przytoczony powyżej akt prawny.
Sposób obliczania liczby nadgodzin w tygodniach, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela lub dni ustawowo wolne od pracy, oraz w tygodniach, w których zajęcia rozpoczynają się lub kończą w środku tygodnia ustalony jest w § 6 ust. 5 rozporządzenia dotyczącego szkół prowadzonych przez organy administracji rządowej, w następującym brzmieniu:
Dla ustalenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe w tygodniach, w których przypadają dni usprawiedliwionej nieobecności w pracy nauczyciela lub dni ustawowo wolne od pracy, oraz w tygodniach, w których zajęcia rozpoczynają się lub kończą w środku tygodnia - za podstawę ustalenia liczby godzin ponadwymiarowych przyjmuje się tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć określony w art. 42 ust. 3 [pensum bazowe] lub ustalony na podstawie art. 42 ust. 7 [pensum bazowe] Karty Nauczyciela, pomniejszony o 1/5 tego wymiaru (lub 1/4, gdy dla nauczyciela ustalono czterodniowy tydzień pracy) za każdy dzień usprawiedliwionej nieobecności w pracy lub dzień ustawowo wolny od pracy. Liczba godzin ponadwymiarowych, za które przysługuje wynagrodzenie w takim tygodniu, nie może być jednak większa niż liczba godzin przydzielonych w planie organizacyjnym.
Wynika z tego, że należy obliczyć liczbę nadgodzin w danym tygodniu w sposób wskazany powyżej, następnie zsumować je, aby otrzymać liczbę nadgodzin w miesiącu.
 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT