Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W jaki sposób rozwiązać umowę o pracę z nauczycielem zatrudnionym przez mianowanie w sytuacji gdy: od IX 2018 do VIII 2019 pełni funkcję wicedyrektora przedszkola (przez powierzenie). W tym czasie swoje 10 godzin dydaktycznych z dziećmi pracował jako nauczyciel j. angielskiego z powodu braku kwalifikacji do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym (brak kierunkowego wykształcenia). W nowym roku szkolnym nie będzie już wicedyrektorem, no i nie uzyskał w tym czasie odpowiednich kwalifikacji.
Prawidłowe rozwiązanie stosunku pracy bez narażenia się przez dyrektora na odwołanie do sądu pracy i dochodzenie przez nauczyciela roszczeń z tytułu wadliwego rozwiązania stosunku pracy jest możliwe tylko za zgodą nauczyciela w trybie porozumienia stron – art. 23 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. W przedszkolu w szczególności nie dojdzie do zmian organizacyjnych polegających na częściowej likwidacji przedszkola, zmniejszeniu liczby oddziałów, ani do zmian planu nauczania. Do zmian organizacyjnych uprawniających do zwolnienia nauczyciela zatrudnionego przez mianowanie nie należy zaprzestanie zajmowania stanowiska kierowniczego, a w związku z tym nie ma podstaw do wypowiedzenia stosunku pracy na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2 KN. Nie zachodzą także przesłanki do zwolnienia nauczyciela na podstawie art. 23 KN.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Moje pytanie dotyczy Czy dyrektorem dydaktycznym Publicznego Przedszkola może być osoba która jest dyrektorem szkoły podstawowej i ma ukończony kurs kwalifikacyjny Zarządzanie Oświatą ma wyższe studia pedagogiczne ale nie ma wychowania przeszklonego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przedłożył skierowanie do sanatorium wystawione przez NFZ (3 tygodnie). Dyrektor udzielił nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, czy po powrocie dyrektor ma obowiązek skierować nauczyciela do lekarza medycyny pracy na badania kontrolne ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel w-f może prowadzić 4 godzinę wf jako zajęcia fakultatywne np. siatkówka,piłka nożna nie posiadając statusu instruktora tej dyscypliny?/ proszę z podstawą prawną/
- Dostaliśmy ostatnio prośbę listowną o wydanie świadectwa pracy na podstawie dołączonych xero umów o pracę. W archiwum została odnaleziona teczka tej Pani i faktycznie pracowała w szkole od 01.09.1992 r. do 31.08.1994 r. z tym że szkoła której była pracownicą już nie istnieje, a w ostatnich latach działania była naszą filią. W teczce są tylko umowy oraz wymiar uposażenia. Czy w tej sytuacji wydać świadectwo pracy na obowiązującym druku czy w formie zaświadczenia, że ta Pani w tym okresie była pracownikiem szkoły.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy któryś przepis prawa oświatowego stanowi o terminie, w którym dyrektor ma obowiązek powiadomić na piśmie nauczyciela - stałego pracownika szkoły o szczegółowym przydziale czynności na nowy rok szkolny? Pytanie dotyczy sytuacji, gdy w kwietniowej wersji projektu arkusza organizacyjnego szkoły na przyszły rok szkolny przewidziano pełny etat dla nauczyciela, więc nie jest brane pod uwagę ograniczenie etatu, a jedynie dostosowanie przydziału konkretnych czynności (godzin lekcyjnych) zgodnie z kwalifikacjami, które posiada taki nauczyciel. Czy nauczycielowi, który przebywa obecnie na urlopie bezpłatnym i nie pojawia się w szkole, wystarczy taką informację przekazać przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, czy też wymagane jest co najmniej 3-miesięczne wyprzedzenie czasowe? Przypominam, że chodzi jedynie o szczegółowy przydział czynności, a nie o ograniczenie etatu.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe