Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W jaki sposób właściwie zorganizować przewóz i opiekę nad uczniem, gdy reprezentuje on szkołę w konkursie zewnętrznym w innej miejscowości. Jak formalnie zorganizować transport?
W celu umożliwienia uczniowi udział w konkursie organizowanym w innej miejscowości doradzamy skorzystanie ze środków komunikacji publicznej (autobus, pociąg). Jeśli nie jest to możliwe, to najlepiej wynająć prywatnego przewoźnika (bus). Przewożenie osób wymaga od przewoźnika spełnienia szeregu warunków, w tym posiadania przez kierowcę uprawnień - prawo jazdy odpowiedniej kategorii. Opiekę nad uczniem w czasie przejazdu może sprawować nauczyciel. Wyjazd ucznia na konkurs pod opieką nauczyciela wymaga pisemnej zgody rodziców.
Przepisy oświatowe nie przewidują dowożenia uczniów przez nauczyciela, rodzica innego ucznia, inne osoby bez uprawnień do przewozu osób. Organizacja wyjazdu uczniów na zawody, konkursy, olimpiady należy do zadań szkoły, gdyż nadzór nad uczniami w tym czasie sprawuje szkoła.
Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017r. poz.59 z późn.zm.) – art. 68 ust.1 pkt 3 ustawy.
2. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2017r. poz.1189 z późn.zm.) – art. 6 tej ustawy.
3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny publicznych i niepublicznych w szkołach i placówkach (Dz.U. z 2013r. Nr 6, poz. 69 z późn.zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- IPET dla dziecka upośledzonego w stopniu głębokim (Dokument zgodny z nowym prawem.)
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Na ostatnim posiedzeniu Rady Pedagogicznej wprowadziłam zarządzeniem dyrektora szkoły , zgodnie ze standardami kontroli zarządczej " Kodeks etyki nauczycieli". Wśród zebranych rozgorzała dyskusja odnośnie samego dokumentu, jak też nomenklatury ( chodziło o tytuł " Kodeks"). W efekcie okazało się,że część osób nie podpisała się pod zarządzeniem, oraz nie wypełniła" Oświadczenia o zapoznaniu się z Kodeksem".Czy w związku z powyższym, mogę poprosić osoby, które nie podpisały się o pisemne odniesienie się do zaistniałej sytuacji? Czy też umieścić pod podpisami adnotację, że dane osoby odmówiły podpisania zarządzenia dyrektora szkoły. Czy w związku z powyższym będę mogła egzekwować od tych Pań dostosowania się do w/w zarządzenia? Czy w końcu będę mogła wyciągnąć wobec nich jakieś sankcje?
- Witam, przygotowałam procedury wydawania duplikatów legitymacji szkolnej i świadectwa szkolnego, proszę o podpowiedź na czyje konto-szkoły czy Urzędu Gminy należy wnosić opłaty za wydanie duplikatu i na jakiej podstawie?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Staram się o doliczenie lat pracy w gospodarstwie rolnym rodziców do lat pracy w moim zakładzie pracy. Urząd Gminy odmówił wydania zaświadczenia z powodu braku dokumentów, nadmieniam, iż posiadam zeznanie dwóch świadków. Gospodarstwo rolne rodziców zostało mi zapisane i od 2002 roku jestem właścicielem tegoż gospodarstwa. Posiadam kwity potwierdzające wpłaty podatkowe za pole, ale tylko trzy lata, a staram się o doliczenie pięciu lat (kwity zgubiłam). Czy to znaczy, że nie można mi zaliczyć tych lat? Co jeszcze należy zrobić? Jaki dokument posiadać?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podpowiedź jak powinien wyglądać roczny klasowy plan pracy wychowawczej.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe