Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W jakiej wysokości należy wypłacić odprawę nauczycielowi odchodzącemu na świadczenie kompensacyjne (mężczyzna, 60 lat), który pracuje w publicznej szkole prowadzonej przez stowarzyszenie. Umowa o pracę zawarta jest w oparciu o Kodeks pracy. Nauczyciel od 2012 r. ma umowę o pracę na czas nieokreślony.
Nauczyciel szkoły stowarzyszeniowej generalnie nie jest uprawniony do odprawy, ponieważ żaden powszechnie obowiązujący przepis nie wiąże zakończenia zatrudnienia w związku z przejściem na świadczenie kompensacyjne z prawem do świadczenia takiego rodzaju.
W szczególności prawa do odprawy nie przewiduje żaden przepis pragmatyki służbowej, do stosowania których jedynie w ograniczonym zakresie odsyła art. 91b ust. 2 pkt ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r., poz. 984). W szczególności w szkole niesamorządowej nie przysługuje odprawa według art. 87 KN, którą mogą pobrać nauczyciele samorządowych szkół, którzy przechodzą na świadczenie kompensacyjne. Przepisy art. 87 KN nie są wymienione w katalogu regulacji pragmatyki służbowej stosowanej w szkołach prowadzonych przez osoby prawne inne niż jednostki samorządu terytorialnego na podstawie odesłania z art. 91b KN.
Prawa do odprawy z tego tytułu dla nauczyciela szkoły stowarzyszeniowej nie reguluje także ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r., poz. 1510 z późn. zm.), ani też ustawa z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dz. U. z 2022 r., poz. 301).
Świadczenie kompensacyjne nie jest emeryturą, a w związku z tym nauczycielowi nie przysługuje również powszechna odprawa emerytalno-rentowa z art. 921 k.p.
Ewentualne prawo do odprawy nieprzewidzianej w powszechnie obowiązujących przepisach mogą przyznawać korzystniejsze regulacje obowiązujące u danego pracodawcy, o ile zostały wprowadzone np. w statucie lub regulaminie albo w umowie o pracę, natomiast ich treść we własnym zakresie musi przeanalizować pracodawca i samodzielnie ustalić wysokość ewentualnej odprawy (art. 9 § 1 i 2, art. 18 § 1 k.p.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy osoba, która ukończyła studia wyższe mgr na kierunku pedagogika ogólna i studia podyplomowe w zakresie zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej posiada kwalifikacje do pracy na stanowisku nauczyciela przedszkola?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W naszym Zespole Szkół (liceum, technikum i internat) z dniem 19.10.2020 r. wprowadzono nauczanie hybrydowe, co spowodowało konieczność pozostawania uczniów na weekend w internacie. Obsługę kuchni i panie sprzątające obowiązuje 5-dniowy tydzień pracy i 8 godzin na dobę, w szkole obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy. Czy w związku z koronawirusem możemy wydłużyć pracę obsługi kuchni o sobotę i niedzielę, oddając im wolne dni w terminie późniejszym (poza okresem rozliczeniowym)? Czy powinno zostać to uregulowane w regulaminie pracy? (W kuchni zatrudnione są trzy osoby). Czy regulują to może jakieś przepisy o COVID-19?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy przysługuje prawo do świadczenia rehabilitacyjnego po urlopie dla poratowania zdrowia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik obsługi był zatrudniony od 03.03.2014 r. do 30.06.2014 r. na zastępstwo w pełnym wymiarze czasu pracy. Od 1 lipca pracownik obsługi został ponownie zatrudniony na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy. Czy w związku z powyższym: pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy, jeśli tak to w jakim wymiarze? Czy przysługują mu wczasy turystyczne za rok 2014 ? Czy pracownik ma prawo do podwyżki wynagrodzenia, która została przyznana przez dyrektora szkoły od 01.07.2014 r. dla pozostałych pracowników?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Woźna jest zatrudniona w placówce na cały etat, na czas nieokreślony. Ma również kwalifikacje (licencjat z przygotowaniem pedagogicznym) do pracy jako nauczyciel. Czy mogę zawrzeć z nią porozumienie zmieniające warunki pracy i płac i zatrudnić ją na pół etatu jako woźna i pół etatu jako nauczyciel na czas określony? Zmiana wynika z potrzeb placówki. Jest to osoba , która pracuje od 2016 r. jako woźna i do dziś nie nabyła prawa dodatku stażowego na tym stanowisku. Natomiast jako nauczyciel wlicza się jej dodatek stażowy 3% czy dopiero po przepracowaniu jako nauczyciel? Czy zatrudniona osoba jako nauczyciel na pół etatu może rozpocząć staż? Czy mogę prosić o wzór dokumentu takiego porozumienia i podstawy prawne takiego zatrudnienia (2 umowy z 1 pracodawcą)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe