Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W jakim wymiarze zatrudniamy nauczyciela religii w zerówce (dzieci 3-5 letnie), jeśli prowadzi zajęcia 2 razy po 30 min?
Kwestię zatrudniania nauczycieli religii w przedszkolach wyjaśnia Odpowiedź MEN na interpelację nr 1653 w sprawie sposobu realizacji nauki religii w przedszkolach z dnia 18.03.2008 r.
Według MEN "odrębną kwestią w stosunku do wymiaru czasu pracy nauczyciela jest wymiar czasu trwania zajęć określony dla dzieci w przedszkolu. Zgodnie z § 6 ust. 2 i 3 ramowego statutu publicznego przedszkola, stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia ministra edukacji narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów (...), przez jedną godzinę zajęć w przedszkolu rozumie się 60 minut. Czas trwania zajęć prowadzonych dodatkowo, w szczególności zajęć umuzykalniających, nauki języka obcego, nauki religii i zajęć rewalidacyjnych powinien być dostosowany do możliwości rozwojowych dzieci i wynosić:
1) z dziećmi w wieku 3-4 lat - ok. 15 minut,
2) z dziećmi w wieku 5-6 lat - ok. 30 minut.
Przepisy tego rozporządzenia nie ustanawiają dodatkowej i szczególnej reguły determinującej odmienny sposób zatrudniania nauczycieli religii czy w ogóle nauczycieli. Wskazany tu czas trwania zajęć odwołuje się bowiem wyłącznie do możliwości percepcyjnych dziecka, ustanawiając zasadę, iż w zakresie zajęć dodatkowych, o odrębnym charakterze, możliwy zakres oddziaływań dydaktycznych nauczyciela nie może być dłuższy niż wskazany w przepisie § 6 ust. 3.
Uwzględniając wyżej przywołane przepisy, należy przyjąć, że kryterium ustalania wymiaru zatrudnienia nauczyciela stanowi jednostka organizacyjna pracy w przedszkolu, która trwa 60 minut. W takim wypadku nauczyciel religii prowadzi 60-minutową godzinę zajęć dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńczych z dziećmi, w której odpowiednio 30 (15) minut zajmuje nauka religii. Zatem jeżeli dyrektor przedszkola zatrudnia nauczyciela religii w przedszkolu do prowadzania tygodniowo np. 4 zajęć z dziećmi w wieku 6 lat, to wymiar zatrudnienia nauczyciela wyniesie 4/22. Odpowiednio w przypadku nauczyciela prowadzącego zajęcia z religii dla dzieci w wieku poniżej 6 lat wymiar zatrudnienia wyniósłby 4/25. Jeżeli natomiast nauczyciel będzie prowadził zajęcia z religii zarówno z dziećmi 6-letnimi, jak i młodszymi, to wymiar pensum w tym przypadku (na mocy przepisu art. 42 ust. 7 pkt 3 Karty Nauczyciela) ustali organ prowadzący. Jeżeli nauczyciel religii stosownie do § 5 ust. 3 cytowanego rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach uczy na terenie kilku przedszkoli, a jest zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć przez dyrektora przedszkola wskazanego przez organ prowadzący - odpowiednio łączna liczba lekcji religii z poszczególnymi grupami dzieci wynosi odpowiednio 25 (22 w przypadku pracy z grupami dzieci 6-letnich). Każda z tych godzin jednak zarówno z punktu widzenia czasu pracy nauczyciela, jak i czasu zajęć dzieci w przedszkolu wynosi 60 minut, w czym 30 (15) minut zajmuje nauka religii."
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zatrudniona od 01.09.2020r.na czas określony do 31.08.2021r. nauczycielka od 30.11 2021r. przeszła na zwolnienie lekarskie. W dniu 21.01.2021r urodziła dziecko i rozpoczęła urlop macierzyński.
Urlop skończy się 9.06.2021r. Nauczycielka deklaruje powrót do pracy. Czy po urlopie macierzyńskim musi odebrać urlop uzupełniający za ferie?
Czy okres wakacji letnich jest wystarczającą formą odbioru urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ile urlopu szkoleniowego przysługuje nauczycielowi skierowanemu na studia podyplomowe
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o wykładnię w następującej sprawie. Nauczycielka skorzystała z przysługującego jej dnia opieki nad dzieckiem. W tym dniu pojechała, do oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów od miejsca zamieszkania, lekarza prowadzącego jej dziecko z wynikami badań. Obecność dziecka na tej wizycie nie była obowiązkowa więc dziecko było w tym dniu na zajęciach. Dowiedziawszy się o tym dyrektor szkoły anulował wcześniej wydaną zgodę na dzień wolny, zagroził karą porządkową a nauczycielka miała na ten dzień przynieść wyłącznie zwolnienie lekarskie. Czy takie postępowanie dyrektora wobec pracownika jest zasadne?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy wychowawca może realizować zajęcia doradztwa zawodowego w klasach VII i VIII (zamiast doradcy zawodowego - nie ma specjalisty w szkole) wynikających z ramowego planu nauczania w szkole podstawowej?
- Czy wydłużono nauczycielom kontraktowym okres pracy z 2 do 3 lat niezbędny do rozpoczęcia awansu zawodowego na stopień nauczyciela mianowanego (mogą ubiegać dopiero po 3 latach od nadania stopnia nauczyciela kontraktowego o stopień nauczyciela mianowanego). Nie mogę znaleźć takiego zapisu. Czy staż na stopień nauczyciela kontraktowego wydłużył się do 1 roku i 9 miesięcy zamiast obecnych 9 miesięcy? Gdzie można znaleźć te zapisy?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe