Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W roku szkolnym 2017/2018 nauczycielka przebywała na urlopie wychowawczym. Przerwała urlop wychowawczy od dnia 28 marca 2018 r. chciała wrócić do pracy. Dyrekcja wyraziła zgodę. Nauczycielka zamiast wrócić do pracy przedstawiła zwolnienie lekarskie z kodem B. Urodziła w październiku 2018 r. i poszła na roczny macierzyński i rodzicielski. Ile dni urlopu wypoczynkowego jej przysługuje do wykorzystania po macierzyńskim, a przed wychowawczym? Czy za okres od 28 marca do 31 sierpnia 2018 r. – 5 miesięcy przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 28 dni? Pracownica przebywała cały ten okres na zwolnieniu lekarskim. Czy za rok szkolny 2018/2019 przysługuje pełne 56 dni? Czyli razem 84 dni urlopu uzupełniającego?
Na podstawie art. 67c ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. w przypadku wykorzystywania urlopu wychowawczego nauczyciel nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego z dniem rozpoczęcia ferii szkolnych przypadających po zakończeniu urlopu wychowawczego. Przepis ten nie stanowi, że wymiar urlopu nauczyciela szkoły feryjnej przelicza się proporcjonalnie do części roku poza okresem korzystania z urlopu wychowawczego. W związku z tym nauczycielka miała prawo do urlopu wypoczynkowego w okresie całych ferii letnich w 2018 r. obejmujących ponad 56 dni, a ponieważ go nie wykorzystała z powodu zwolnienia lekarskiego, nabyła prawo do urlopu uzupełniającego za 2018 r. w wymiarze 56 dni (art. 66 ust. 1 KN). Z kolei w 2019 r. nauczycielka nie wykorzystała urlopu w czasie ferii zimowych i letnich z powodu urlopów związanych z rodzicielstwem, również nabyła prawo do urlopu uzupełniającego w maksymalnym wymiarze 56 dni (art. 66 ust. 1 KN).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W następnym roku szkolnym chciałabym w szkole wprowadzić dziennik elektroniczny jednak z braku środków finansowych na zakup nowych komputerów chciałabym je wydzierżawić lub wyleasingować od firmy zewnętrznej. Czy jako dyrektor szkoły mogę podpisać umowę dzierżawy lub leasingu z taką firmą? Czy jest to zgodne z literą prawa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Obecnie nauczyciel jest zatrudniony w dwóch szkołach. Od 1.09.2017r. w szkole, w której dopełniał etat będzie miał podstawowe zatrudnienie (20/18 etatu), natomiast musi rozwiązać stosunek pracy w drugiej szkole. W szkole drugiej pracuje 14 lat na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze czasu pracy, jest nauczycielem dyplomowanym. W jakiej formie powinien rozwiązać umowę o pracę, aby przysługiwała mu odprawa. Proszę o podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z uwagi na mniejszą liczbę potencjalnych uczniów w zespole szkół przewidywana jest reorganizacja szkoły. W szkole będzie brakować godzin dla nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących. Jaka będzie przysługiwać odprawa ( 3 czy 6 miesięczna) nauczycielowi uczącemu przedmiotów zawodowych- teoretycznych i który jednocześnie ma uprawnienia do matematyki, ale jej obecnie nie uczy. Nauczyciel nabył prawa emerytalne już wcześniej. W planie na przyszły rok dla zawodowców będzie duża liczba godzin ponadwymiarowych.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o pomoc w wyliczeniu dni urlopu uzupełniającego dla nauczyciela, który w okresie od 7 lipca do 13 sierpnia 2021 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim. Nauczyciel jest od 01.09.2021 r. w stanie nieczynnym, w związku z czym za niewykorzystany urlop wypłacony będzie ekwiwalent za urlop.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba zatrudniona od 1 września 2004 roku posiada kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela-wychowawcy w internacie szkoły ponadgimnazjalnej, która: 1. ukończyła studia wyższe magisterskie na kierunku wychowanie techniczne - mgr wychowania technicznego, 2. ukończyła studia podyplomowe w zakresie informatyki dla nauczycieli, 3. ukończyła 270 godzinny kurs kwalifikacyjny z pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe