Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W szkole podstawowej rodzice zwrócili się z prośbą o zwalnianie uczniów zdrowych w trakcie obowiązkowych zajęć edukacyjnych np. mają umówioną wizytę u lekarza lub inne sprawy. Dyrektor wyraża zgodę na zwalnianie uczniów jedynie w wtedy kiedy rodzic osobiście odbierze dziecko. Nie wyraża zgody gdy rodzice zwalniają przez telefon, lub na pisemną prośbę. Czy i na jakiej podstawie prawnej dyrektor może zwolnić ucznia bez osobistego odebrania dziecka?
W ramach władzy rodzicielskiej rodzic samodzielnie decyduje, czy odbierze dziecko ze szkoły osobiście, przez inną upoważnioną osobę, czy dziecko wróci samo do domu – art. 95 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 2018 r., poz. 682 ze zm.). Postępowanie dyrektora stanowi nieuprawnioną ingerencję we władzę rodzicielską w tych przypadkach, w których dziecko może samodzielnie i bezpiecznie wrócić do domu, biorąc pod uwagę jego wiek, rozeznanie, stan zdrowia w chwili opuszczania szkoły, itp.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie działania służbowe powinien podjąć dyrektor szkoły w odpowiedzi na oficjalną pisemną skargę rodzica dotyczącą słownego ośmieszania ucznia podczas lekcji („zachowujesz się jak typowa blondynka”; wskutek tego dziecko zostało ośmieszane przez innych uczniów z tej klasy)? Rodzic takie samo pismo złożył do kuratorium oraz burmistrza miasta. Co powinna zawierać notatka służbowa? Jakie konsekwencje powinien wyciągnąć dyrektor wobec nauczyciela?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka prowadzi indywidualne zajęcia rewalidacyjno - wychowawcze w przedszkolu z dzieckiem upośledzonym w stopniu głębokim. Czy należy się jej dodatek za trudne warunki pracy? Jeśli tak, to w jakiej wysokości? Przedszkole jest ogólnodostępne. Godziny prowadzonych zajęć są godzinami ponadwymiarowymi.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy uczniowi, któremu za I semestr wystawiono ocenę z zajęć w-f, a na cały drugi semestr ma zwolnienie lekarskie, wystawiamy ocenę końcoworoczną czy piszemy - zwolniony?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy klasyfikacji i promowania uczniów w szkole podstawowej. Czy Rada Pedagogiczna powinna podjąć na koniec roku 2 uchwały: w sprawie wyników końcowej klasyfikacji uczniów klasy VI, kończących szkołę oraz w sprawie wyników rocznej klasyfikacji i promocji (ucz. kl.I-V)? Czy mogła podjąć jedną i umieścić w niej informacje o uczniach kończących szkołę? Generalnie ile i jakie uchwały podejmuje Rada Pedagogiczna na koniec roku szkolnego (chodzi mi o uchwały dotyczące promocji, klasyfikacji i ukończenia szkoły)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy prawidłowe jest nawiązanie stosunku pracy u jednego pracodawcy z nauczycielem dyplomowanym, w ramach dwóch odrębnych umów - jako nauczyciel wychowania przedszkolnego w wymiarze 25/25,
- jako terapeuta pedagogiczny w wymiarze 9/22.Jak potraktować zapis w umowie?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe