Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W szkole powołany jest wicedyrektor (oddziałów ponad 12), który od X przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. Czy dyrektor szkoły może powołać w zastępstwie nieobecnego wicedyrektora innego nauczyciela? Czy dyrektor może w tej sytuacji powołać swojego społecznego zastępcę?
Przepisy owiatowe nie regulują kwestii zastępowania nieobecnego wicedyrektora (tak jak jest to w przypdaku nieobecności dyrektora). Zgodnie z art. 64 ust. 1 ustawy - Prawo oświatowe, jeżeli w szkole utworzono stanowisko wicedyrektora lub inne stanowiska kierownicze, powierzenia tych stanowisk i odwołania z nich dokonuje dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego, rady szkoły oraz rady pedagogicznej.
O zaistniałej sytuacji dyrektor powinien poinformować organ prowadzący i ewentualnie odwołać nieobecnego wicedyrektora i powołać nowego (który spełnia warunki określone w przepisach dot. wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w szkołach publicznych).
Na podstawie art. 66 ust. 1 ustawy, organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze w szkole:
1) odwołuje nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w razie:
a) złożenia przez nauczyciela rezygnacji, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem,
b) ustalenia negatywnej oceny pracy lub negatywnej oceny wykonywania zadań wymienionych w art. 57 ust. 2 - bez wypowiedzenia,
c) złożenia przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny wniosku, o którym mowa w art. 56 ust. 3;
2) w przypadkach szczególnie uzasadnionych, po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty, może odwołać nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dyrektor szkoły ma przydzielonych 8 godzin pensum. Czy w przypadku rezygnacji z funkcji dyrektora w trakcie roku szkolnego (np.dyrektor złoży wypowiedzenie 30.09.2017r.) przydzielone pensum pozostanie takie same, jeżeli w arkuszu organizacyjnym nie ma godzin, które można dodatkowo przydzielić dyrektorowi po rezygnacji z funkcji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam, kto ustala obowiązkowy tygodniowy wymiar godzin nauczycielowi wspomagającemu w oddziale integracyjnym.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w lipcu odszedł na emeryturę. Po wakacjach ponownie podjął pracę w innej szkole. Z której szkoły powinien pobierać zapomogę zdrowotną (nie chodzi o zapomogę z Funduszu socjalnego lecz z funduszu zdrowotnego). Czy sam sobie wybiera szkołę, z której chce pobierać zapomogę?
- Witam, jestem nowym dyrektorem szkoły, w wyniku kontroli wewnętrznej stwierdziłam brak zatrudnienia poprzez mianowanie u nauczycieli, którzy posiadają stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego i dyplomowanego. Nauczyciele ci pracują nieprzerwanie w mojej szkole, a brakujące dokumenty powinien im wręczyć poprzedni dyrektor. Czy konieczne jest wystąpienie o udzielenie informacji o osobie z Krajowego Rejestru Karnego w ich przypadku? Czy gdyby byli karani, sąd poinformowałby zakład pracy? Pozdrawiam
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik niepedagogiczny jest zatrudniony u dwóch pracodawców samorządowych równocześnie. Ma wcześniej zakończony okres zatrudnienia wynoszący 35 lat, w trakcie którego podejmował dodatkowe zatrudnienia w łącznym wymiarze 1 rok 1 miesiąc 7 dni. Jedną z placówek wskazał jako zatrudnienie podstawowe. W dodatkowym był zatrudniony 4 miesiące. Czy okresy zatrudnienia zakończone należy zaliczyć do okresu zatrudnienia mającego wpływ na wysokość dodatku za wysługę lat u obydwu pracodawców?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe