Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam, jestem nowym dyrektorem szkoły, w wyniku kontroli wewnętrznej stwierdziłam brak zatrudnienia poprzez mianowanie u nauczycieli, którzy posiadają stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego i dyplomowanego. Nauczyciele ci pracują nieprzerwanie w mojej szkole, a brakujące dokumenty powinien im wręczyć poprzedni dyrektor. Czy konieczne jest wystąpienie o udzielenie informacji o osobie z Krajowego Rejestru Karnego w ich przypadku? Czy gdyby byli karani, sąd poinformowałby zakład pracy? Pozdrawiam
Obowiązek przedłożenia dyrektorowi szkoły informacji z Krajowego Rejestru Karnego istnieje od 23.08.2008 r. i dotyczy każdego nowo zatrudnianego nauczyciela, bez względu na formę zatrudnienia (zarówno mianowanie, jak i umowa o pracę).
W poprzednim stanie prawnym kwestia ta nie była uregulowana. Część dyrektorów występowała do KRK z zapytaniem o karalność, inni odbierali od nauczycieli oświadczenia o niekaralności.
Jeżeli planuje Pani potwierdzenie nauczycielom ich zatrudnienia poprzez mianowanie, w przypadku nauczycieli zatrudnionych już od dłuższego czasu, nie ma sensu występowanie z zapytaniem o karalność, gdyż z KRK dane osobowe usuwa się, jeżeli skazanie uległo już zatarciu (dane mogą więc być już nieaktualne).
Zgodnie natomiast z art. 21 § 1 kodeksu postępowania karnego, o ukończeniu postępowania toczącego się z urzędu przeciw osobom zatrudnionym w instytucjach państwowych, samorządowych i społecznych, uczniom i słuchaczom szkół oraz żołnierzom należy bezzwłocznie zawiadomić przełożonych tych osób.
Sąd powinien zatem poinformować dyrektora szkoły o ukończeniu postępowania sądowego ale jedynie w przypadku przestępstw ściganych z urzędu, a więc nie o wszystkich dyrektor dowie się od sądu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik zatrudniony z Kodeksu pracy w związku z art. 15 Prawo oświatowe za zgodą organu prowadzącego (Ministerstwo Infrastruktury) posiada przygotowanie pedagogiczne, jest nauczycielem przedmiotów zawodowych.
a. Czy ww. pracownikowi wypłacamy dodatek za wychowawstwo?
b. Czy takiego nauczyciela można zatrudnić z Karty Nauczyciela? Jeśli tak – to z jakiego artykułu? Jakie przysługuje mu wynagrodzenie? Czy zostanie zatrudniony jako stażysta, czy można np. zaliczyć mu 5 lat pracy i zatrudnić jako kontraktowego? A może – ze względu na to, że zgoda zawiera informację „wynagrodzenie takiej osoby powinno być ustalone w wysokości nie wyższej niż przewidziane dla nauczyciela dyplomowanego, nie wyższe niż 184% kwoty bazowej, określonej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej” – jako dyplomowanego?
c. Czy ww. nauczyciel może mieć stawkę godzinową (zgodnie z kwotą bazową) i być rozliczany z odbytych godzin?
d. Czy jeśli ww. nauczyciel jest opiekunem praktyk, to powinna być z nim zawarta umowa zlecenia (nawet jeśli ma z nami jednocześnie umowę o pracę)? Jak powinien być rozliczony czas pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od dnia 6.11.2015r. na zastępstwo nieobecnego wychowawcy w internacie zatrudniliśmy innego wychowawcę. Umowa objęła okres od 06.11.2015r. do 29.01.2016r. w wymiarze 20/30. Od 12.02.2016r. nie dłużej niż do końca zajęć dydaktycznych w szkole tzn. do 24.06.2016r. zawarto ponownie z wychowawcą umowę na zastępstwo nieobecnego innego wychowawcy. Czy Wychowawcy zatrudnionemu na zastępstwo przysługuje dodatkowe wynagrodzenie roczne "trzynastka". Bardzo proszę o podanie podstawy prawnej (§), ponieważ jest wiele interpretacji na ten temat.
- Pracownik samorządowy z dniem 28.08.2020 r. przechodzi na emeryturę. Na dzień 28.08.2020 r. posiadać będzie 39 letni staż pracy. W naszej placówce przepracuje 16 lat i 3 miesiące. Jaka odprawa emerytalna przysługuje pracownikowi? Czy są jakieś zmiany w związku z tarczą antykryzysową w wypłacie odpraw?
Dnia 22.08.2021 r. pracownik przepracowałby 40 lat pracy. Czy w dniu 28.08.2020 r. (zakończenie umowy w związku z przejściem na emeryturę) należy pracownikowi wypłacić nagrodę jubileuszową (rok wcześniej)? Jakie przepisy to regulują?
Czy po rozwiązaniu umowy w związku z przejściem na emeryturę można z tym pracownikiem zawrzeć ponownie umowę o pracę?Czy powinna być jakaś przerwa pomiędzy zakończeniem umowy a zawarciem nowej?
Czy jeśli pracownik zostanie ponownie zatrudniony należy mu doliczyć dodatek za wysługę (taki jaki posiadał) czy musi sobie go wypracować od początku?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z nauczycielem zatrudnionym na czas określony do 31.08.2017 r. w dniu 30.06.2017 r. podpisano umowę (poprzez mianowanie), w której jako termin rozpoczęcia pracy podano 01.09.2017 r. Pracownik w dniu 25.08.2017 r. złożył dokument informujący o niepodjęciu pracy z dniem 01.09.2017 r., powołując się na w/w umowę na czas określony (uznając w rozmowie ustnej, że nie obowiązuje nawiązanie stosunku pracy poprzez mianowanie podpisane przez obie strony umowy w dniu 30.06.2017 r.). W odpowiedzi przygotowano nauczycielowi pismo informujące, że obowiązuje go miesięczny okres wypowiedzenia (pracuje w placówce od 01.09.2016 r.) i stosunek pracy rozwiązuje się z dniem 30.09.2017 r. Nauczyciel pismo przeczytał, ale odmówił jego przyjęcia. Pismo wysłano pocztą za potwierdzeniem odbioru. Proszę o interpretację z jaką datą w świetle powyższych faktów rozwiązuje się jego stosunek pracy - czy podpisany obustronnie 30.06.2017 r. dokument jest wiążący i można zastosować okres wypowiedzenia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielka, która ukończyła studia magisterskie z historii i podyplomowe z matematyki może pełnić funkcje wicedyrektora w Zespole Szkół (przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum)? Czy dyrektorem w takim zespole może być osoba, która ukończyła nauczanie początkowe i kurs kwalifikacyjny z biblioteki? Przeczytałam na jakimś forum, że takie osoby nie mogą być dyrektorem w gimnazjum!
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe