Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W szkole publicznej i w tej samej gminie przepracowałam 29 lat i 4 miesiące. Po rozwiązaniu szkoły rozpoczęłam pracę w niepublicznej szkole w innej gminie. Po 4 miesiącach pracy przeszłam na emeryturę. Czy powinnam korzystać z funduszu socjalnego ze szkoły publicznej na terenie gminy, z której odeszłam? Nadmieniam, iż w szkole niepublicznej nie tworzy się funduszu socjalnego.
Karta Nauczyciela z 26.01.1982 r. (ze zm.)
Art. 53. 1. Dla nauczycieli dokonuje się corocznie odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w wysokości ustalanej jako iloczyn planowanej, przeciętnej w danym roku kalendarzowym, liczby nauczycieli zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze zajęć (po przeliczeniu na pełny wymiar zajęć) skorygowanej w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych nauczycieli (po przeliczeniu na pełny wymiar zajęć) i 110% kwoty bazowej, o której mowa w art. 30 ust. 3, obowiązującej w dniu 1 stycznia danego roku.
(...)
3a. W przypadku likwidacji szkoły organ prowadzący szkołę jest obowiązany wskazać inną szkołę, w której będzie naliczany odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych na każdego nauczyciela będącego emerytem lub rencistą zlikwidowanej szkoły oraz nauczyciela pobierającego nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, którego szkoła była ostatnim miejscem pracy. Osoby te korzystają z usług i świadczeń finansowanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na zasadach i warunkach ustalonych w regulaminie obowiązującym we wskazanej szkole.
Zatem funduszem zlikwidowanej szkoły będzie dysponowała szkoła wskazana przez organ prowadzący w trybie art. 53 KN. Z tego funduszu mogą korzystać:
1) emeryci lub
2) renciści zlikwidowanej szkoły oraz
3) nauczyciele pobierający nauczycielskie świadczenie kompensacyjne
dla których zlikwidowana szkoła była ostatnim miejscem pracy.
Jeśli zatem podjęła Pani zatrudnienie w innej szkole i nie jest Pani emerytem (rencistą) zlikwidowanej szkoły nie przysługują Pani świadczenia z funduszu świadczeń socjalnych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Tworzy się specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli art. 49 ustawy Karta Nauczyciela w budżetach organów prowadzących szkoły w wysokości 1% planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych, czy do podstawy tych naliczeń uwzględniamy nagrody jubileuszowe i odprawy emerytalne?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracuję w przedszkolu gminnym, w ferie zimowe w lutym miałam wolne. W marcu pani kurator poinformowała dyrektora, iż nasze przedszkole będzie placówką feryjną - więc dyrektor zaproponował wliczenie czasu wolnego z okresu ferii do urlopu wypoczynkowego w zamian za to muszę pracować w lipcu. Gdybym była poinformowana o zmianie systemu pracy wcześniej wolałabym pracować lutym, a wakacje mieć wolne. Czy dyrektor może nakazać odbiór UW w miesiącu lutym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w przypadku włączenia gimnazjum do szkoły podstawowej, w pierwszej kolejności powinnam, jako dyrektor podstawówki, przydzielić godziny i zapewnić etaty swoim nauczycielom? Czy muszę ograniczyć nauczycielom szkoły podstawowej etaty, żeby zapewnić pracę nauczycielom włączanego gimnazjum?
- Nauczyciel został zatrudniony na czas określony od 01 września 2017 r. do 24 sierpnia 2018 r. Czy przysługuje mu dodatkowe wynagrodzenie roczne /13-stka/ i jak należy ją przeliczyć ?
- Nauczyciel wychowania fizycznego dodatkowo w soboty i niedziele pracuje jako ratownik wodny na krytej pływalni. W niedziele na kilkanaście minut opuścił stanowisko pracy i wszedł do szkoły bez zgody przełożonych. W rozmowie przyznał się i potwierdza to monitoring. Otrzymał karę upomnienia. Około miesiąca ma chrypkę i zmienił się w zachowaniu. Podejrzewam nadużywanie alkoholu i skierowałem na badania lekarskie. Odmówił przyjęcia skierowania i złożył podanie o wyznaczenie mediatora. Odpowiedziałem, że nie widzę potrzeby i wszystko zostało wyjaśnione w wcześniejszej rozmowie oraz wręczyłem drugie skierowanie na badania lekarskie kontrolne, tak jak wcześniej oraz uzasadnienie do skierowania wraz z informacją, że brak zaświadczenia lekarskiego będzie skutkowało zwolnieniem KN art. 23.... W ubiegłym roku szkolnym badania lekarskie przyczyniły się do wykrycia gruźlicy co wywołało niepotrzebne emocje, szereg badań lekarskich dodatkowych oraz wykluczyło nauczyciela na 7 miesięcy z pracy. Po powrocie przyniósł zaświadczenie, że jest zdolny i od maja pracuje. Czy moje decyzje są zasadne szczególnie proszę o wyjaśnienie odmówienie powołania Mediatora. Dodam ,że pracownik jest członkiem związku zawodowego i został poproszony o wyjaśnienie sporu nauczyciel - dyrektor. Czekam na decyzje związku zawodowego.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe