Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W tym roku zniesiono obowiązek szkolny dla 6-latków. Czy nauczyciele przedszkola mają nadal obowiązek przygotowania i wydania rodzicom diagnozy gotowości szkolnej dzieci z 2010 roku w roku szkolnym 2015/2016? Czy ten obowiązek został zniesiony?
Informację o gotowości szkolnej nadal wydaje się rodzicom do końca kwietnia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym dziecko ma obowiązek albo może rozpocząć naukę w szkole podstawowej. Ponieważ 6-latki mogą iść do I klasy, rodzicom należy wydać ww. informację (§ 3 ust. 5 w zw. z § 4 ust. 7 rozporządzenia MEN z dnia 28 maja 2010 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, Dz. U. z 2014 r., poz. 893, art. 16 ust. 1 UoSO).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w czasie nauczania zdalnego organ prowadzący może żądać od dyrektora potwierdzenia zrealizowanych przez nauczyciela godzin ponadwymiarowych np. screenów lekcji, prac domowych uczniów itp.?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jako dyrektor oraz organ prowadzący przedszkole niepubliczne zwracam się z zapytaniem jakich nauczycieli specjalistów powinnam zatrudnić od września 2022 r. i w jakim wymiarze godzin oraz jaką formę zatrudnienia powinnam wybrać mając 75 wychowanków? Czy z podanego przez ustawodawcę katalogu mam wybrać jednego dowolnego specjalistę czy kilku? Na chwilę obecną jest zatrudniony logopeda w wymiarze 4 godzin tygodniowo na umowę zlecenie. Wszyscy pozostali nauczyciele są zatrudni z Kodeksu pracy w wymiarze 40 godzin tygodniowo.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- 1. Czy dyrektor ma obowiązek wykorzystać pełny wymiar godzin do dyspozycji dyrektora w technikum i branżowej szkole I stopnia (np. w technikum są do wykorzystania 4 godziny do dyspozycji dyrektora w cyklu, a dyrektor zaplanował tylko 2 godziny w cyklu)?
2. W szkole jest oddział łączony dwuzawodowy (technik mechanik z technikiem teleinformatykiem). Czy godziny do dyspozycji dyrektora powinny być przydzielone na oddział (4 godziny), czy na każdy z zawodów w danym oddziale (8 godzin)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy w sytuacji, gdy w klasie 1-3 SP jest uczeń z orzeczonym zespołem Aspergera, ale rodzice wycofali ze szkoły stosowne orzeczenie w tym zakresie, dyrektor ma podstawy (oczywiście za zgodą organu prowadzącego) do kontynuacji zatrudnienia w takiej klasie asystenta nauczyciela? Ze względu na nieobliczalne zachowania takiego ucznia jest to zasadne, gdyż często jest potrzeba np. wyjścia za uczniem w trakcie zajęć lekcyjnych, aby zapewnić mu bezpieczeństwo np. w sytuacjach, gdy niespodziewanie ucieka z lekcji. Czy kontynuacja zatrudnienia asystenta nauczyciela w takiej sytuacji - pomimo formalnego nieposiadania przez szkołę orzeczenia - nie stoi w sprzeczności z przepisami w zakresie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Uczennica będąca w ciąży w klasie II gimnazjum niedługo urodzi dziecko. Jakie prawa przysługują jej po jego urodzeniu? Czy może i po jakim czasie od porodu mieć nadal nauczanie indywidualne? Dodam, że rodzi w maju, a orzeczenie o indywidualnym nauczaniu ma tylko do końca tego roku szkolnego.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe