Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W Zespole Szkół istnieją szkoły: liceum ogólnokształcące, technikum, branżowa szkoła. Czy należy opracować cztery statuty czy tylko jeden statut Zespołu?
Stosownie do art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1082) organ prowadzący szkoły różnych typów lub placówki może je połączyć w zespół. Połączenie nie narusza odrębności rad pedagogicznych, rad rodziców, rad szkół lub placówek i samorządów uczniowskich poszczególnych szkół lub placówek, o ile statut zespołu nie stanowi inaczej. Z kolei przepis art. 91 ust. 6 Prawa oświatowego stanowi, że w zakresie uregulowanym odmiennie w statucie zespołu tracą moc postanowienia zawarte w statutach połączonych szkół lub placówek. Z powyższych przepisów wynika, że szkoły i placówki wchodzące w skład zespołu mają swoje własne statuty. Po drugie należy również opracować statut zespołu, który ma charakter nadrzędny w stosunku do statutów szkół i placówek tworzących zespół. W razie niezgodności pomiędzy treścią statutu zespołu a treścią statutów szkół i placówek, pierwszeństwo przysługuje regulacji statutu zespołu przed statutami połączonych szkół i placówek.
W statucie każdej ze szkół i placówek wchodzących w skład zespołu powinny się znaleźć zapisy, które konkretnie regulują funkcjonowanie tego danego, specjalnego podmiotu. Podkreślenia wymaga, że z chwilą rozwiązania zespołu, szkoły i placówki wchodzące w skład zespołu powinny zacząć normalnie funkcjonować jako indywidualne podmioty na podstawie dotychczasowych statutów. Z kolei w statucie zespołu należy regulować sprawy dotyczące funkcjonowania całości zespołu, takie jak organy zespołu i ich uprawnienia.
Reasumując, każda z placówek wchodzących w skład zespołu powinna mieć własny statut. Należy również opracować statut zespołu szkół i placówek.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy i na jakich zasadach nauczyciele gimnazjum i szkoły podstawowej mogą zbierać pieniądze od uczniów na dodatkowe materiały (książki) do realizacji zajęć edukacyjnych?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy członek Rady Pedagogicznej może domagać się, aby w protokole RP znalazł się tekst przeczytany przez niego w trakcie obrad RP. Nauczyciel zabrał głos w sprawach różnych, odczytując wcześniej przygotowane pismo.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- W związku ze zmianą Ustawy o systemie oświaty od 1 wrzenia 2015r. musi być zmieniony statut przedszkola? Jeśli tak, to jakich zmian ma on dotyczyć?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Opracowaliśmy Program Wychowawczo- Profilaktyczny dla Zespołu Szkolno - Przedszkolnego z oddziałami gimnazjalnymi. Czy osobno należy opracować taki program dla przedszkola?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o aktualne procedury bezpieczeństwa obowiązujące w szkole. Dziękuję.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe