Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W związku z rozliczeniem dotacji za rok 2019 mam kilka wątpliwości i chciałabym zasięgnąć opinii w temacie podwyżek dla nauczycieli od września 2019 r. Prowadzę niepubliczne przedszkole i jako dyrektor mam prawo do wypłaty wynagrodzenia w wysokości 150% średniego miesięcznego (od 2020 r. średniego rocznego) wynagrodzenia nauczyciela dyplomowanego. Czy w związku z podwyżką kwot wynagrodzeń od 09.2019 roku mam prawo do proporcjonalnego podwyższenia kwoty swojego wynagrodzenia? Urząd miasta, wydział edukacji stoi na stanowisku, że nie, ponieważ średnie wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego jest wyliczane na podstawie kwoty bazowej ustalonej w ustawie budżetowej na 2019 r. Podwyżki dla nauczycieli, które wprowadzono od września 2019 nie zostały odnotowane w ustawie budżetowej na rok 2019, ale w zamian za to weszła w życie ustawa z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy Karta nauczyciela i innych ustaw, w której to w Art. 14 jest zapis, że wynagrodzenia nauczycieli od 1 września 2019 do 31 grudnia 2019 wzrastają o 9,6%. Proszę o informację, czy w związku z w/w ustawą jako organ prowadzący niepubliczne przedszkole i moi nauczyciele mamy prawo do wyżej wspomnianej podwyżki w wysokości 9,6%? Naczelnik wydziału edukacji stoi na stanowisku, cytuję "podwyżki są dla nas, a nie dla Was". Bardzo proszę o informację zwrotną, ponieważ na dzień dzisiejszy zerowej kwoty do zwrotu, muszę zwrócić kwotę ok 3000 zł tytułem niewykorzystanej dotacji za 2019 r.
Raczej należy przychylić się do stanowiska organu dotującego. Przepis art. 35 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, Dz.U. z 2017 r., poz. 2203 ze zm. w zakresie ustalania wysokości wynagrodzenia jednej osoby, finansowanego z dotacji, odsyła bezpośrednio do art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, Dz.U. z 2019 r., poz. 2215, a ten z kolei jedynie do ustawy budżetowej. Jednocześnie żaden z tych aktów nie został znowelizowany i nie odsyła wprost do stosowania art. 14 ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 r., poz. 1287), który zgodnie z uzasadnieniem projektu ustawy został wprowadzony z uwagi na podwyżkę minimalnych wynagrodzeń nauczycieli publicznych jednostek oświatowych oraz przyznanie publicznym placówkom wyższych dotacji. Wskazuje to na niestosowanie art. 14 ww. ustawy w niepublicznych placówkach. Nie ma niestety także informacji o interpretacji RIO w zakresie stosowania ww. regulacji w placówkach niepublicznych. Wprawdzie pogląd korzystny dla osób prowadzących niepubliczne placówki wyraża Biuro Edukacji m. st. Warszawy (https://edukacja.warszawa.pl/oswiata-niepubliczna/dotacje/komunikaty/21942-limity-wynagrodzen-finansowanych-z-dotacji-w-roku-2019), natomiast z uwagi na powyższe wątpliwości, do których nie odniesiono się we wskazanych informacjach, należy liczyć się z możliwością niekorzystnego rozstrzygnięcia w razie pokierowania się tym poglądem.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy gmina prawidłowo nalicza dotacje dla przedszkola niepublicznego, działając w następujący sposób: gmina wylicza kwotę bazową jako wydatki bieżące ponoszone na przedszkola publiczne pomniejszone o przychody od rodziców. Otrzymaną różnicę mnoży przez 75%. Uchwała Rady Gminy określa podstawę naliczenia dotacji dla przedszkoli niepublicznych jako 75% kwoty wydatków bieżących ponoszonych na przedszkola publiczne, nic nie mówi natomiast o pomniejszaniu wydatków bieżących o przychody od rodziców.
Proszę również o poradę, co powinien zrobić organ prowadzący przedszkole niepubliczne, jeśli działanie gminy jest nieprawidłowe - jak uzyskać wyrównanie dotacji?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- zasiłek za szpital
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Witam!
Miesiąc temu zadałem pytanie i otrzymałem odpowiedź, które zamieszczam niżej:
Witam Dlaczego w dalszym ciągu nie ma na stronie nic na temat kontroli zarządczej? Materiały miały ukazać się w połowie lutego, tymczasem miesiąc pomału kończy się. Czy ma to zmusić osoby, które wykupiły abonament do zapisów na internetowe szkolenia? Mam chyba uzasadnione przeczucia, że to celowa zagrywka portalu, a jest to nie fair. Pozdrawiam!
Witam, z powodu technicznych problemów, termin upublicznienia tematyki z kontroli zarządczej uległ zmianie, za co przepraszamy.
Informacje ukażą się do 28.02.br."
Nawet nie wiem jak to skomentować. Proszę mnie tylko nie zbywać jakąś płytką odpowiedzią bo różnie mogę pomyśleć o tzw. ekspercie. Kiedy w końcu zrealizujecie obiecane słowa?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy sposób oceniania z nauki języka obcego nowożytnego w nauczaniu wczesnoszkolnym reguluje rozporządzenie, czy to kwestia prawa wewnątrzszkolnego?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o informację dotyczącą uczęszczania ucznia na zajęcia. Uczeń klasy 4 technikum zmienił szkołę. W poprzedniej zaliczył wszystkie 3 egzaminy potwierdzające kwalifikację w zawodzie przewidziane dla danego kierunku. Plan nauczania w naszej szkole przewiduje inny rozkład materiału i ostatnia kwalifikacja i zajęcia z nią związane są w klasie 4. Uczeń wystąpił z pismem o zwolnienie go z wszystkich zajęć zawodowych i pozostawienie tylko zajęć ogólnokształcących. My jako szkoła stoimy na stanowisku, że uczeń musi realizować wszystkie godziny dydaktyczne zgodnie z planem nauczania, uczeń odwołuje się od tej decyzji. Proszę o informację w jaki sposób postąpić w tej sytuacji.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe