Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W związku zmianą planu, zróżnicowanie zajęć w danym dniu czy mam zmienić podział godzin na e-dzienniku i co z wpisami tematów do dziennika i frekwencją?
Treść pytania jest zbyt ogólna, aby było możliwe udzielenie odpowiedzi w sprawie przydziału godzin nauczycielom. Jeżeli dyrektor dokonuje zmiany rozkładu zajęć musi także zweryfikować, czy w związku z tym zmianie w poszczególnych dniach i godzinach ulega przydział godzin zajęć poszczególnych nauczycieli. Jeśli nauczyciel ma realizować godziny w innych dniach/godzinach lub w mniejszym/większym wymiarze w poszczególnych dniach niż dotychczas, dyrektor musi informacje te przekazać nauczycielom oraz wprowadzić do oprogramowania dziennika elektronicznego (art. 68 ust. 5, art. 110 ust. 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm). W dzienniku nauczyciele, tak jak dotychczas, mają obowiązek wpisywania tematów zajęć przeprowadzonych z uczniami zdalnie lub w inny sposób przyjęty w danej szkole, o ile mają do niego dostęp w czasie ograniczenia funkcjonowania placówki – w przeciwnym razie należy ustalić inny wewnętrzny sposób dokumentowania przeprowadzenia zajęć (§ 8 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji, Dz.U. z 2017 r., poz. 1646; § 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, Dz.U. z 2020 r., poz. 493). Dyrektor powinien ustalić zasady sprawdzania obecności uczniów na zdalnych zajęciach oraz poinformować o nich z wyprzedzeniem nauczycieli, rodziców i uczniów, co jest uzależnione od zasad organizacji nauki zdalnej, w tym dostępu uczniów do sprzętu i internetu oraz form organizacji zajęć w danej szkole (§ 1 pkt 1 i 7 rozporządzenia MEN z 20 marca 2020 r.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor szkoły ma obowiązek upoważnić pisemnie pracowników szkoły (zarówno pedagogicznych oraz niepedagogicznych) do dokonywania poprawek w dokumentacji szkolnej? Jeśli tak, to poproszę o podstawę prawną oraz o wzór wniosku o upoważnienie.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy zatwierdzania uchwałami regulaminów i procedur obowiązujących w szkole. Jedno z posiedzeń Rady poświęcone było na opracowanie i zatwierdzenie różnego typu procedur i regulaminów (m. in. regulamin rady ped., reg. dyżurów, procedura awansu zawodowego itp.) Czy można zatwierdzić te wszystkie dokumenty jedną uchwałą, czy potrzebne są oddzielne uchwały do każdego z tych dokumentów?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Rada pedagogiczna wprowadziła zmiany do statutu przedszkola i zobowiązała dyrektora do opracowania i opublikowania tekstu statutu ujednoliconego czy jednolitego? Na czym polega różnica między tekstem ujednoliconym a jednolitym?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Na jakich zasadach może kontynuować naukę uczeń klasy czwartej technikum realizujący starą podstawę programową, który nie otrzymał promocji i od nowego roku szkolnego będzie w klasie czwartej realizował nową podstawę programową? Będzie konieczne zdanie wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w zawodzie?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy zarządzenia/procedury dyrektora szkoły wymagają każdorazowego zwoływania zebrania rady pedagogicznej, czy można wprowadzać je bez konieczności zwoływania RP.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe