Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
WDŻR w arkuszu organizacji szkoły. Czy nauczyciel może mieć uzupełniony etat godzinami wdżr (chodzi o arkusz organizacji na następny rok szkolny), jeśli na daną chwilę nie wiadomo, czy będą takie godziny uruchomione? (np.rodzice uczniów nie wyrażają zgody na udział w wdżr)
Wychowanie do życia w rodzinie musi być uwzględnione w arkuszu organizacyjnym szkoły, ponieważ jako przedmiot wchodzi do szkolnego planu nauczania. Poza tym ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 12 sierpnia 1999 r. w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka (...), nakazuje organizację tych zajęć, dając rodzicom i pełnoletnim uczniom możliwość "rezygnacji" z nich. Tak więc należy dla wszystkich uczniów zaplanować godziny z WDŻR. Ryzykiem dyrektora jako pracodawcy jest przydzielanie tych godzin nauczycielowi w etacie, bo faktycznie może się zdarzyć, że godzin nie będzie.
Czy jednak istnieje realna możliwość wystąpienia takiego scenariusza? Jeżeli szkoła jest mała i dyrektor ma pewne informacje, że rodzice mogą zrezygnować z zajęć, to można by w projekcie nie przydzielać nauczycielowi tych godzin, obniżyć wymiar etatu, godziny WDŻR przydzielić w arkuszu nowej osobie (jako vacat), a we wrześniu "oddać" je nauczycielowi lub, w przypadku braku chętnych, nie organizować zajęć. To rozwiązanie jest jednak trochę naciągane, bo przecież mamy nauczyciela z kwalifikacjami.
Można też przydzielić godziny nauczycielowi w ramach pensum za zgodą i wiedzą organu prowadzącego o ryzyku z tym związanym.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Przyjmuję kilku nauczycieli z gimnazjum. Jakie dokumenty powinni złożyć przy zatrudnieniu w SP?
- Czy nauczyciel pracujący w pełnym wymiarze godzin ma obowiązek prowadzenia w ramach czterdziestki dodatkowych zajęć dydaktyczno-wyrównawczych zaleconych uczniowi przez poradnię? Czy pedagog szkolny może prowadzić zajęcia korekcyjno-kompensacyjne w ramach etatu?
- Czy pracownikowi obsługi przysługuje nagroda jubileuszowa w naszej jednostce jeżeli jest zatrudniona na 1/2 etatu na czas nieokreślony i nie jest to podstawowe miejsce jej pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w związku z wprowadzonym aneksem otrzymał 1 godzinę tygodniowo z uczniem chorym i należą mu się pieniądze za warunki trudne i uciążliwe . Pytanie ile zapłacić w miesiącu za godziny uciążliwe jeżeli regulamin mówi " Z tytułu pracy w warunkach uciążliwych przysługuje dodatek w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego danego nauczyciela" a za trudne 10% stawki godzinowej nauczyciela za każdą przepracowaną godzinę...Nauczyciel ten ma zasadniczej 4908 zł ...Proszę o wyliczenie.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Problem z jakim się zwracam w punktach wygląda następująco: 1. Nauczyciel kontraktowy pracujący w niepełnym wymiarze czasu pracy dostał pismo z ograniczeniem etatu, którego nie przyjął; 2.W związku z odmową ograniczenia etatu nauczyciel dostał wypowiedzenie umowy jednak powołano się w wypowiedzeniu na złą podstawę prawną art 20 kn (powinno być art. 27kn); 3. Czy w takim przypadku należy się odprawa, jeśli zakład, szkoła zatrudniała 18 osób w dniu wręczenia wyp, a w chwili odejścia pracownika jest zatrudnionych 20 osób; 4. Nauczyciel zrobiła awans zawodowy na nauczyciela mianowanego jednak umowa nie przekształciła się w mianowanie, ponieważ nauczyciel nie miała pełnego etatu. Czy nauczycielowi przysługuje?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe