Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Weszłam w spór zbiorowy z ZNP i Solidarnością (kwietniowe strajki) i nie powiadomiłam o tym fakcie PIP. Pismo zostało w dokumentacji szkoły, nie zostało wysłane lub zostało wysłane zwykłym listem i nie dotarło. Otrzymałam pismo z policji o wyjaśnienie. Jak powinnam zachować się w takiej sytuacji, aby nie nałożono na mnie kary?
Na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 8 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 174) niezawiadomienie PIP o wszczęciu rokowań w sporze zbiorowym stanowi przestępstwo zagrożone karą grzywny albo ograniczenia wolności. W celu uniknięcia odpowiedzialności należałoby wykazać wypełnienie powyższego obowiązku, czyli wykazanie, kiedy i o jakiej treści zostało sporządzone pismo do PIP, kiedy i w jaki sposób zostało wysłane, a także kiedy zostało doręczone PIP lub że złożono reklamację niedoręczonej przesyłki – np. kopią pisma, potwierdzeniem jego nadania, wydrukiem z systemu śledzenia przesyłek, treścią reklamacji, wynikiem jej rozpatrzenia itp. Dodatkowo można pomocniczo próbować wskazywać na dotychczasową niekaralność, pozytywną ocenę pracy, uzyskane nagrody i wyróżnienia, aczkolwiek są to przesłanki wpływające na wymiar kary – art. 53 § 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz.U. z 2018 r., poz. 1600 ze zm. Nie znając szczegółów konkretnej sprawy trudno wskazać sposób postępowania w celu wykazania, że przestępstwo nie zostało popełnione, gdy pismo w ogóle nie zostało wysłane albo przesłano je listem zwykłym, a PIP podnosi brak jego otrzymania; z tego względu zalecane jest zasięgnięcie pomocy prawnej fachowego pełnomocnika, któremu zostanie zlecone zapoznanie się ze sprawą.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy kapłan, który organizuje szkolne rekolekcje ma obowiązek co najmniej miesiąc przed ich rozpoczęciem przedstawić ich program do zatwierdzenia dyrektorowi szkoły? Czy dyrektor szkoły ma obowiązek zaangażować nauczycieli przy opiece nad dziećmi podczas rekolekcji?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor musi nauczycielowi dać na piśmie przydział czynności na rok szkolny 2020/2021?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne organizuje się maksymalnie 5 dzieci. Czy można łączyć na tych samych zajęciach dzieci w różnym wieku, np. 3 -latka z 6 latkiem; ucznia klasy 4 z uczniem z klasy 6?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W regulaminie ZFŚS przewidziane jest świadczenie w formie zapomogi losowej dla osób uprawnionych, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej. Wysokość świadczenia uzależniona jest od dochodu przypadającego na członka rodziny (są trzy grupy dochodowe). Czy można wprowadzić do regulaminu dodatkowy zapis mówiący, że: świadczenie w przypadku zapomogi losowej związanej z trudną sytuacją życiową, rodzinną i materialną nie przysługuje osobom znajdującym się w grupie o najwyższych dochodach? Czy taki zapis ograniczający jest zgodny z przepisami prawa?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Matka bez wiedzy ojca zmieniła miejsce zamieszkania i szkołę dzieciom. ojciec szuka dzieci prosi o adres szkoły, która potwierdziła przyjęcie dzieci. Rodzice nie są po rozwodzie, matka poinformowała, że ojciec jest agresywny, złożyła pozew o rozwód i prosi o nie ujawnianie miejsca nauki dzieci. Nie mam pewności czy mówi prawdę, ojciec bardzo martwi się o dzieci uważa, że z matką dzieje się coś złego. Czy mogę odmówić podania adresu szkoły? Co powinnam zgodnie z prawem zrobić?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe