Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam bardzo dziękuję za odpowiedź. Rozumiem , że nauczycielom, którym udzieliłam urlopu bezpłatnego na ich prośbę, czyli nie z art.17 ani art. 70 KN w razie redukcji etatu nie przysługuje gratyfikacja finansowa , mimo, że są nauczycielami mianowanymi. Czy dobrze zrozumiałam.
Tym dwóm nauczycielom, którzy przebywają na urlopie bezpłatnym, w przypadku zwolnienia z art. 20 KN, równiez przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Karta Nauczyciela nie wprowadza zadnych ograniczeń w tym zakresie - zwolnienie nauczyciela mianowanego z przyczyn określonych w art. 20 = odprawa. W przypadku jedynie ograniczenia wymiaru etatu nie przysługują żadne gratyfikacje.
Poprzednie pytanie - "Czy należy się tym nauczycielom jakaś gratyfikacja finansowa czy tylko odmowa udzielenia urlopu?" sugerowało jakąś gratyfikację związaną z samym urlopem bezpłatnym, stąd wzmianka o art. 70 KN.
Poprzednie pytanie:
Mam dwóch nauczycieli na bezpłatnym urlopie od 5 lat. Co roku zwracali się z prośbą o udzielenie urlopu, którego udzielałam. Nauczyciele mianowani, teraz organ prowadzący nie pozwala przedłożyć urlopów. Nie będę też miała godzin dydaktycznych. Co w takiej sytuacji urlopów udzieliłam do 31 sierpnia 2016r. Czy należy się tym nauczycielom jakaś gratyfikacja finansowa czy tylko odmowa udzielenia urlopu? Proszę o udzielenie odpowiedzi, zbliża się czas projektów organizacyjnych.
Odpowiedź:
W pytaniu nie podano, z jakich przyczyn i na jakiej podstawie udzielane były urlopy bezpłatne. Skoro przedłużano je każdego roku, to nie były udzielane w związku z pełnieniem funkcji z wyboru, np. na podst. art. 17 Karty Nauczyciela, gdzie urlopu udziela się obligatoryjnie na czas zajmowania danego stanowiska czy pełnienia funkcji.
Zakładając, że były to urlopy z innych powodów, czyli takie, których dyrektor może ale nie musi udzielić, w przypadku braku godzin dla nauczycieli, należy dokonać redukcji zatrudnienia. O tym, komu należy wypowiedzieć stosunek pracy (ewentualnie ograniczyć wymiar etatu) decyduje dyrektor, biorąc pod uwagę kryteria zwalniania nauczycieli. W przypadku nauczycieli zatrudnionych przez mianowanie nie mają zastosowania przepisy chroniące przed wypowiedzeniem w trakcie usprawiedliwionej nieobecności (art. 41 kodeksu pracy).
Odprawa po upływie urlopu bezpłatnego dotyczy tylko przypadku określonego w art. 70 Karty Nauczyciela, tj. udzielenia urlopu bezpłatnego w wymiarze nie więcej niż 2 lata w związku z niemożnością zatrudnienia w zawodzie nauczycielskim w miejscu stałego zamieszkania współmałżonka.
W przypadku zwolnienia nauczyciela zatrudnionego przez mianowanie z przyczyn określonych w art. 20 KN, przysługuje odprawa w ysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel nauczania zintegrowanego może prowadzi zajęcia w grupie przedszkolnej?
- Nauczycielka ukończyła w 1999 r. dwuletnie Pomaturalne Studium Bibliotekarskie i uzyskała tytuł zawodowy "Bibliotekarz". W 2002 r. ukończyła studia wyższe zawodowe na kierunku pedagogika w zakresie edukacji wczesnoszkolnej i arteterapii, a w 2004 r. ukończyła studia wyższe magisterskie uzupełniające na kierunku pedagogika w zakresie edukacji wczesnoszkolnej i arteterapii. Ponadto nauczycielka ma ukończone studia podyplomowe "Oligofrenopedagogika". Proszę o udzielenie odpowiedzi na pytanie: Czy nauczycielka posiada kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela bibliotekarza w szkole podstawowej i gimnazjum? (podczas ostatniej kontroli kuratorium na początku 2017 r. wizytator stwierdził, że nauczycielka nie posiada kwalifikacji do zajmowania stanowiska bibliotekarza w szkole podstawowej i wydał zalecenie, aby zatrudnić nauczyciela posiadającego wymagane kwalifikacje).
- Nauczyciel ma dwa wychowawstwa. Aktualnie jest na L-4 z powodu ciąży. Jaka jest procedura przekazania wychowawstw innym nauczycielom? Czy nauczycielowi będącemu na L-4 robi się aneks do umowy i odbiera się wychowawstwo?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel, który strajkuje i w tym samym dniu otrzymał zwolnienie L4. Czy ma prawo do wypłaty wynagrodzenia chorobowego za ten dzień?
- Nauczyciel przebywał na rocznym urlopie dla poratowani zdrowia od 01.09.2017 r. do 31 sierpnia 2018 r..
Obecnie chce wykorzystać zaległy urlop od 25 lutego 2019 r.,
a następnie w miesiącu marcu 2019 r. przejść na emeryturę kompensacyjną. Ile powinien otrzymać urlopu i czy po bezpośrednio zakończonym urlopie ma prawo przejść na emeryturę kompensacyjną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe