Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel ma dwa wychowawstwa. Aktualnie jest na L-4 z powodu ciąży. Jaka jest procedura przekazania wychowawstw innym nauczycielom? Czy nauczycielowi będącemu na L-4 robi się aneks do umowy i odbiera się wychowawstwo?
Pełnienie funkcji wychowawcy nie jest warunkiem pracy wymienianym w umowie o pracę, a więc nie wymaga dokonania zmiany (aneksowania) umowy, co wynika z treści art. 14 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 2215; wystarczające jest poinformowanie nauczyciela o odebraniu jemu funkcji wychowawcy. Jednocześnie dyrektor jako przełożony służbowy nauczycieli powierza funkcję wychowawcy innemu nauczycielowi lub nauczycielom, co w celu zapewnienia opieki nad oddziałami powinno nastąpić już po powzięciu informacji o dłuższej nieobecności nauczycielki – art. 68 ust. 5 w zw. z art. 96 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 910.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o praktyczne wskazówki, jak w praktyce postępować z zatrudnieniem nauczyciela w celu realizacji z uczniami w ramach programów finansowanych z UE - art. 16 ustawy Prawo oświatowe.
Jak policzyć nauczycielowi wymiar etatu (zajęcia nie zawsze są realizowane w stałym tygodniowym rytmie)?
Jak udzielić urlopu? Jaką podstawę stosować naliczając wynagrodzenie urlopowe lub ekwiwalent za urlop? Jak wypłacać wynagrodzenie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy kwalifikacji nauczyciela do prowadzenia zajęć wyrównawczych z j. polskiego w klasach IV-VIII. Czy może je prowadzić tylko nauczyciel, który ukończył filologię polską, czyli polonista, czy może je także prowadzić nauczyciel, który prowadzi zajęcia korekcyjno-kompensacyjne lub terapię pedagogiczną (bez wykształcenia polonistycznego)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany ze względu na brak godzin dydaktycznych ze swojego przedmiotu od 1 września 2015 r. łączy dwa różne pensa 14/18 i 6/26 co daje mu pensum łączne 20/20, bez godzin nadliczbowych. Na początku został spisany aneks do umowy o pracę określający warunki zatrudnienia na etacie łączonym. Ze względu na długotrwałe zwolnienie lekarskie (prawdopodobnie do końca roku szkolnego) innego nauczyciela otrzyma od 1 kwietnia 13 godzin dydaktycznych, oddając wszystkie godziny świetlicowe. Tym samym ma 27/18. Czy muszę zmienić kolejny raz aneks do umowy o pracę i wrócić do podstawowej umowy na pełny etat 18/18? Oczywiście do tego wykazuję osobno 9 godzin ponadwymiarowych. Nie zmieniając tego zapisu umowy nauczyciel zastępujący, zgodnie z podpisanym aneksem we wrześniu byłby liczony z pensum 20, co nie tylko zmniejsza mu ilość godzin ponadwymiarowych, ale wartość przepracowanej godziny jest niższa finansowo.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica (Przedszkole publiczne) zatrudniona na czas określony w niepełnym wymiarze czasu pracy zaszła w ciążę więc umowa przedłużyła się do dnia porodu. Urodziła 12 listopada 2014 r.(dostarczyła akt urodzenia dziecka). Do 9 listopada była na zwolnieniu lekarskim. Nie złożyła wniosku o urlop macieżyński przed porodem. Dostarczyła tylko zaświadczenie ze szpitala o pobycie na oddziale od 10.11 2014 r. do 16.11.2014 r. Moje pytanie dotyczy tego w jaki sposób potraktować 2 dni nieobecności w pracy pomiędzy zakończeniem zwolnienia a porodem, czyli dni 10 i 11 listopada. Czy można udzielić na 10.11.14 r. urlopu wypoczynkowego? Czy zaświadczenie ze szpitala jest dostatecznym dowodem na zwolnienie pracownicy z pracy i wypłacenie wynagrodzenia chorobowego? Bardzo proszę o pilną odpowiedź.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Nauczycielka jest na urlopie macierzyńskim do 20 sierpnia, jeszcze nie wiem czy będzie korzystała z dodatkowego urlopu. Na czas jej zwolnienia lekarskiego i urlopu macierzyńskiego zatrudniłam na zastępstwo innego nauczyciela. Czy umowę mogę podpisać do 28 czerwca, czy do 20 sierpnia ? Pozdrawiam.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe