Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
WITAM! CZY PRACOWNIK NIEPEDAGOGICZNY - SPRZĄTACZKA, UMOWA NA CZAS NIEOKREŚLONY, STAŻ PRACY 27 LAT, WIEK 62 LATA POWINNA JUŻ ODEJŚĆ NA EMERYTURĘ (NACISKI WŁ.SAMORZĄDOWYCH)? PRACOWNIK NIE WYRAŻA ZGODY, NIE CHORUJE, NIE MA L4?
Nabycie prawa do emerytury jest, jak sama nazwa wskazuje, prawem a nie obowiązkiem. Dyrektor nie może wysłać pracownika na emeryturę.
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 21 stycznia 2009 r. IIPZP13/08:
"Osiągnięcie wieku emerytalnego i nabycie prawa do emerytury nie może stanowić wyłącznej przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę (art. 45 § 1 k.p.)".
Jeżeli więc nie ma podstaw prawnych (naruszenia dyscypliny pracy), nie można pracownika zwolnić tylko dlatego, że nabył prawa emerytalne.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorem w małej szkole podstawowej. W tym roku będą dwie godziny chemii. Zastanawiam się, czy warto pisać pismo do kuratora o zgodę przydzielenia 2 godz. chemii nauczycielowi, który ma skończone studia biologiczne dzienne, przyrodę i geografię, czy jest szansa na uzyskanie zgody od kuratorium?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry.
Zanim zadam pytanie, przedstawię problem. Nauczyciel mianowany został zawieszony w czynnościach w związku z toczącym się przeciwko niemu postępowaniem karnym. Zawieszenie zostało ustanowione do czasu zakończenia sprawy w sądzie. Dzisiaj, KONIEC MAJA, jako dyrektor szkoły otrzymałam z sądu informację (o która sama się zwróciłam), iż sprawa została warunkowo umorzona na POCZĄTKU MARCA.
Moje pytanie jest następujące - czy w przepisach prawa jest określony czas, w którym pracownik (w tym przypadku nauczyciel) jest zobowiązany powiadomić pracodawcę o wyroku, o tym, że powód zawieszenia przestał istnieć? Czy ma w ogóle obowiązek poinformowania o tym (Sąd sam z siebie nie informuje o wyrokach)?
A jeżeli tak, to czy jeżeli ww. nauczyciel nie dopełnił obowiązku i nie przystąpił do pracy, można to potraktować jako porzucenie pracy?
Przeciwko ww nauczycielowi nie toczyło się postępowanie dyscyplinarne i otrzymywał on wynagrodzenie.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W związku ze zmianami organizacyjnymi szkoły – zmniejszeniem liczby oddziałów i zmniejszeniem godzin wychowania fizycznego – chcę wypowiedzieć umowę nauczycielowi emerytowanemu, który posiada umowę na czas nieokreślony. Kiedy należy przekazać wypowiedzenie nauczycielowi i jaka jest procedura? Kiedy należy powiadomić związki zawodowe?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy kwalifikacji. Nauczyciel historii uczył także wos-u w gimnazjum. Teraz, po włączeniu gimnazjum do szkoły podstawowej, kuratorium zakwestionowało te kwalifikacje. Czy miało rację? Na jakiej podstawie? Uważam, że była to błędna decyzja. Proszę o wyjaśnienie oraz podanie podstawy prawnej.
- Czy w przypadku nie wyłonienia kandydata w konkursie na dyrektora szkoły podstawowej organ prowadzący powierzając stanowisko dyrektora zgodnie z art 63 ust.12 Prawo Oświatowe powierza je na 5 lat? I czy uzgodnienie z organem nadzoru oraz opinia rady pedagogicznej szkoły są wiążące dla organu prowadzącego przy wyborze kandydata?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe