Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam, ile urlopu wypoczynkowego powinien otrzymać pracownik, który jest zwalniany z dniem 30.06.2013 r. (na podstawie miesięcznego wypowiedzenia)? Obecnie pracownikowi przysługuje 20 dni urlopu. Czy w związku z tym powinien wykorzystać 10 dni urlopu wypoczynkowego gdyż przepracuje 6 miesięcy w 2013 r. – nie jest to jego pierwsza praca w życiu.
Kodeks pracy:
Art. 153. § 1. Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.
Art. 1551. § 1. W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop:
1) u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze,
Art. 1552a. § 1. Przy ustalaniu wymiaru urlopu na podstawie art. 1551 i 1552 kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi zgodnie z art. 154 § 1 i 2.
§ 2. Niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca.
Art. 1553. § 1. Przy ustalaniu wymiaru urlopu na podstawie art. 1551 i 1552 niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.
§ 2. Wymiar urlopu należny pracownikowi w danym roku kalendarzowym nie może przekroczyć wymiaru wynikającego z art. 154 § 1 i 2.
W omawianym przypadku, jeżeli pracownik pozostaje w zatrudnieniu przez 6 miesięcy (od I do VI), to bez względu na to, czy jest to jego pierwsza praca u danego pracodawcy czy też nabył prawo do kolejnego urlopu (bo był zatrudniony już w poprzednim roku) wymiar urlopu wyniesie 10 dni:
20 dni / 12 m-cy * 6 m-cy = 10 dni
Ponadto:
Art. 1671. W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wymiaru wynikającego z przepisów art. 1551.
Art. 171. § 1. W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy wydłużono nauczycielom kontraktowym okres pracy z 2 do 3 lat niezbędny do rozpoczęcia awansu zawodowego na stopień nauczyciela mianowanego (mogą ubiegać dopiero po 3 latach od nadania stopnia nauczyciela kontraktowego o stopień nauczyciela mianowanego). Nie mogę znaleźć takiego zapisu. Czy staż na stopień nauczyciela kontraktowego wydłużył się do 1 roku i 9 miesięcy zamiast obecnych 9 miesięcy? Gdzie można znaleźć te zapisy?
- Nauczycielka do końca kwietnia b.r. była zatrudniona w pełnym wymiarze. Jednakże od miesiąca maja jej głównym miejscem zatrudnienia stała się inna szkoła, a w naszej placówce nauczycielka realizuje jedynie 2 godziny tygodniowo. Poprzednio wysługa za lata pracy wypłacana była w naszej placówce. Na jakiej podstawie cofnąć teraz tej Pani dodatek za wysługę, skoro wypłaca go inna placówka?
- Mam problem z naliczeniem właściwych dni urlopu wypoczynkowego pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze:
1. Umowa w terminie od 07.09.17r. do 31.08.17r. , zatrudnienie w wymiarze 7/40 etatu czyli 3.5h tygodniowo.
2. Umowa w terminie od 01.09.17r do 30.06.18r., zatrudnienie w wymiarze 0.045 etatu (1/22) czyli 1h tygodniowo.
3. Umowa w terminie od 01.09.17r. do 31.08.18r., zatrudnienie w wymiarze 0/10 etatu czyli na 2.5 godz. tygodniowo.
4. Umowa w terminie od 01.09.17r. do 31.08.18r., zatrudnienie w wymiarze 1/2 etatu.
W jaki sposób wyliczyć poszczególnym nauczycielom zaległy i należny urlop?
Proszę o wyliczenie i podanie sposobu do wyliczeń na przyszłość.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy zawierania umów przy projektach unijnych. Osoby zatrudnione do obsługi projektów unijnych miały zawarte już dwie umowy o pracę, w tym momencie jest konieczność zawarcia trzeciej umowy co w skutkach prawnych daje nam już umowę na czas nieokreślony. W takim razie czy powinna być w tym momencie zawarta umowa na czas nieokreślony pomimo że jest to projekt unijny??
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownik zatrudniony na stanowisku pomoc nauczyciela na podstawie kodeksu pracy od 01.09.2016 r. do 30.06.2017 r. nabywa prawo do 13 pensji za rok 2017 jeśli przebywał na zwolnieniu lekarskim od 05.04.2017 r. do 19.06.2017 r. w związku z ciążą, oraz na urlopie macierzyńskim od 20.06.2017 r. do 30.06.2017 r?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe