Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam! Jestem nauczycielem języka polskiego w gimnazjum. W tym roku szkolnym mam godziny ponadwymiarowe. W dniach 12-14.11.2012 (pon.-śr.) i 24-26.11.2012 (sob.-pon.) brałam udział w szkoleniach zorganizowanych przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w ramach udziału naszej szkoły w projekcie edukacyjnym "eSzkoła-Moja Wielkopolska". Za te dni dyrektor nie wypłacił mi wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe (14 godz.). Uczestnicy tego szkolenia z innych szkół otrzymali wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe. Czy mój dyrektor słusznie pozbawił mnie wynagrodzenia za te godziny? Czy za udział nauczyciela w szkoleniach (obowiązkowych dla realizacji projektu) lub ze skierowania dyrektora pozbawia go wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe? Będę wdzięczna za interpretację prawną. Agata
Zgodnie z Kartą Nauczyciela przez godzinę ponadwymiarową rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych.
Godziny dydaktyczne, tzw. pensum są to jedyne godziny, które podlegają rozliczaniu. Pozostałe zajęcia nauczyciela, w tym udział w szkoleniach, konferencjach, zebraniach z rodzicami, posiedzeniach rady pedagogicznej itp. nie są rozliczane i nie przysługuje za nie dodatkowe wynagrodzenie. Wynika to wprost z art. 42 KN:
Art. 42. 1. Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień.
2. W ramach czasu pracy, o którym mowa w ust. 1, oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować:
1) zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, w wymiarze określonym w ust. 3 lub ustalonym na podstawie ust. 4a albo ust. 7;
2) inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów, z tym że w ramach tych zajęć:
a) nauczyciel szkoły podstawowej i gimnazjum, w tym specjalnych, jest obowiązany prowadzić zajęcia opieki świetlicowej lub zajęcia w ramach godzin przeznaczonych w ramowych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły, z wyjątkiem godzin przeznaczonych na zwiększenie liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w wymiarze 2 godzin w tygodniu,
b) nauczyciel szkoły ponadgimnazjalnej, w tym specjalnej, jest obowiązany prowadzić zajęcia w ramach godzin przeznaczonych w ramowych planach nauczania do dyspozycji dyrektora szkoły, z wyjątkiem godzin przeznaczonych na zwiększenie liczby godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, w wymiarze 1 godziny w tygodniu;
3) zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.
Wynagrodzenie za przydzielone godziny ponadwymiarowe (w Pani przypadku dydaktyczne) przysługuje jedynie wtedy, gdy zostaną zrealizowane.
art. 39 ust. 4. KN: Składniki wynagrodzenia, których wysokość może być ustalona jedynie na podstawie już wykonanych prac, wypłaca się miesięcznie lub jednorazowo z dołu w ostatnim dniu miesiąca. Jeżeli ostatni dzień miesiąca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłacane jest w dniu poprzedzającym ten dzień, a w wypadkach szczególnie uzasadnionych wynagrodzenie może być wypłacone w jednym z ostatnich pięciu dni miesiąca lub w dniu wypłaty wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 3.
Biorąc udział w szkoleniu nie zrealizowała Pani swoich godzin ponadwymiarowych, więc dodatkowe wynagrodzenie nie należy się. Praca realizowana w formie szkolenia jest pracą wyniakającą z innych zadań niż prowadzenie lekcji, w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy i za to otrzymała Pani swoją niepomniejszoną pensję. Niestety, za godziny ponadwymiarowe nie ma podstaw do zapłaty.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel zatrudniony w Szkole Specjalnej Przygotowującej do Pracy w klasie o profilu kulinarnym musi posiadać jakieś dodatkowe kwalifikacje do prowadzenia zajęć przysposabiających do zawodu?
- Mam pewien problem. Już drugi rok mam na zastępstwo za nieobecną nauczycielkę (ciąża, macierzyński i urlop) nauczycielkę (kontraktową), prawdziwą pasjonatkę, uczy przedmiotów zawodowych i do tego jest managerem hotelu (więc możliwości dla uczniów wymarzone, zajęcia w hotelu, warsztaty, itp) dzieciaki za nią przepadają. Chciałabym ją zostawić, a pożegnać się z tą co ma w lutym 2018 wrócić (ta jest przeciwieństwem, leniwa, niezaangażowana, nawet nie chce jej się wykorzystywać sprzętu, które mamy na wyposażeniu szkoły) dla uczniów to będzie szok z przestawieniem się. Ta co wraca jest również nauczycielem kontraktowym, odchodząc na L-4, a potem na macierzyński miała pełny etat. Jak to bezboleśnie zrobić, czy można coś zrobić? Zaznaczę jeszcze, że nie będę miała dla tej przychodzącej pełnego etatu. Przedmioty zawodowe w klasie IV wszystkie odbędą się w I sem, więc teraz nauczycielka zastępująca ma więcej godzin, ale są one uśrednione na cały rok szkolny (wg programu Vulcan) i trochę byłaby pokrzywdzona.
Bardzo proszę o radę.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy od 1 września 2020 r. nauczyciel (bez stopnia awansu zawodowego) posiadający licencjat w zakresie filologii angielskiej oraz przygotowanie pedagogiczne, będzie mógł pracować jako nauczyciel języka angielskiego w szkole podstawowej i w przedszkolu? Czy od 1 września 2020 r. od wszystkich nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących, pedagogów specjalnych, itp. wymagane będzie wykształcenie na poziomie studiów II stopnia (magisterskich)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W szkole zatrudniony jest organizator sportu posiadający legitymację trenera. Na terenie szkoły znajduje się Miejska Strefa Rekreacji Sportowej. Zajęcia z wychowania fizycznego obowiązkowe i pozalekcyjne typu SKS prowadzą nauczyciele z odpowiednimi kwalifikacjami. Czy organizator sportu z kwalifikacjami typu trener może prowadzić zajęcia sportowe z dziećmi poza zajęciami lekcyjnymi np. po południu, w sobotę lub i niedzielę?
- Zatrudniamy wychowawcę internatu przy zespole szkół na 1/2 etatu na podstawie KN, osoba ta jednocześnie jest zatrudniona w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej jako asystent rodziny. Czy jako drugi zakład pracy powinniśmy wypłacać wysługę lat niezależnie że pierwszy zakład wypłaca dodatek za wysługę za te same zakończone okresy pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe