Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam mam pytanie, czy nauczyciel posiadający kwalifikacje do nauczania biologii może nauczać przyrody w kl IV oraz czy dziecko posiadające orzeczenie o ks zwz na sprzężenie 2 niepełnosprawności ( wykluczając autyzm) może zostać zwolnione z nauczania 2 języka obcego?
Nauczyciel, który ukończył studia na kierunku biologia nie posiada kwalifikacji do prowadzenia zajęć z przyrody w szkole podstawowej. Zgodnie z przepisami Rozporządzenia MEN z dnia 01.08.2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, aby inny kierunek studiów (biologia) dawał kwalifikacje do prowadzenia zajęć, jego efekty kształcenia w zakresie iedzy i umiejętności musiałyby obejmować treści nauczanego przedmiotu (przyroda) określone w podstawie programowej (§ 3 i 4). Osoba, która ukończyła studia drugiego stopnia lub magisterskie na kierunku biologia może uczyć przyrody jako przedmiotu uzpełniającego w dotychczasowym trzyletnim liceum ogólnokształcącym i dotyczasowym czteroletnim technikum (§ 3 ust. 4).
Na podstawie § 6 Rozprządzenia MEN z dnia 03.08.2017 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych, dyrektor szkoły zwalnia ucznia z wadą słuchu, z głęboką dysleksją rozwojową, z afazją, z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, z nauki drugiego języka obcego nowożytnego do końca danego etapu edukacyjnego na wniosek rodziców albo pełnoletniego ucznia oraz na podstawie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, z której wynika potrzeba zwolnienia z nauki tego języka obcego nowożytnego. W przypadku w/w uczniów, posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania, z którego wynika potrzeba zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka obcego nowożytnego, zwolnienie z nauki tego języka obcego nowożytnego może nastąpić na podstawie tego orzeczenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam następujące pytania względem urlopu wypoczynkowego nauczycieli edukacji przedszkolnej ("zerówka" w szkole podstawowej), którym przysługuje 35 dni urlopu:
1. Jaki wymiar urlopu w danym roku kalendarzowym (w podziale na rok 2017 i 2018) przysługuje nauczycielowi, który rozpoczął w naszej placówce pracę (został zatrudniony) 1.09.2017 na zastępstwo do 17.04.2018?
2. Jaki (i czy w ogóle) wymiar urlopu przysługuje w danym roku kalendarzowym 2017 nauczycielowi, który do 31.08.2017 był kierownikiem świetlicy (wykorzystał urlop zgodnie z art. 64 ust. 1 KN), a od 01.09.2017 jest nauczycielem "zerówki"?
3. Nauczyciel (wspomagający) edukacji przedszkolnej do 31.08.2017 r. wykorzystał urlop w ilości 30 dni. Od 1 września nie jest już nauczycielem edukacji przedszkolnej, a klas I-VII - w tej sytuacji należy wypłacić ekwiwalent za niewykorzystane 5 dni urlopu?
4. Nauczyciel wraca z urlopu uzupełniającego (po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim za 2016 rok) 18.04.2018, od 1.09.2018 będzie nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej (kl. I-III) - jaki przysługuje mu wymiar urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor obecnej szkoły pełni swoją funkcję do 31.08.2018 r. Nowe umowy o pracę z pracownikami należy podpisać z dniem 31.08.2018 r. Kto powinien podpisać te umowy jeżeli nowy dyrektor został powołany od 01.09.2018 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zwracam się z pytaniem jak traktować nauczycieli którzy pełnią funkcję wychowawcy w zespole rewalidacyjno-wychowawczym w specjalny ośrodku szkolno-wychowawczym – czy należy się dodatek wychowawcy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam serdecznie! W zbliżającym się roku szkolnym będę zobowiązana do zorganizowania nauczania indywidualnego dla ucznia kl.IV, który posiada również orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na autyzm. W związku z tym mam pytanie: Czy nauczyciele, którzy będą uczyli chłopca indywidualnie muszą posiadać dodatkowo wykształcenie w zakresie oligofrenopedagogiki? Pozdrawiam
- Zwracam się z zapytaniem czy zatrudniając nauczyciela na umowę zlecenie w przedszkolu niepublicznym (chodzi o nauczanie języka angielskiego) powinnam wymagać od niego oświadczenia o niekaralności i informacji z Krajowego Rejestru Karnego? Czy to dotyczy tylko nauczycieli zatrudnionych na stałe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe