Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam, mam pytanie, czy nauczyciel przebywający w swojej szkole na urlopie bezpłatnym może podjąć w tym czasie pracę w innej szkole w innym mieście? Czy istnieje obowiązek zapewnienia etatu nauczycielowi wracającemu z urlopu bezpłatnego?
1 pytanie
Przepisy regulujące urlop bezpłatny nauczycieli nie przewidują udzielenia takiego urlopu w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy. Możliwość taką dają przepisy kodeksu pracy, jednak te stosuje się tylko w przypadkach nieuregulowanych w Karcie Nauczyciela (art. 91c KN).
Zgodnie z § 12. 1. ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 19 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania, wydanym na podstawie Karty Nauczyciela, nauczyciel może otrzymać urlop bezpłatny dla celów naukowych, oświatowych, artystycznych albo z innych ważnych przyczyn.
Jednocześnie żaden przepis nie zabrania świadczenia pracy w trakcie przebywania na urlopie bezpłatnym, tak jak to ma miejsce w przypadku urlopu dla poratowania zdrowia.
2 pytanie
Zgodnie z powyższym rozporządzeniem urlop bezpłatny udzielany jest przez dyrektora na umotywowany wniosek nauczyciela na czas określony, pod warunkiem że nie spowoduje to zakłócenia toku pracy szkoły.
Biorąc pod uwagę określone cele, dla których można udzielić urlopu bezpłatnego (naukowe, oświatowe, artystyczne), wymóg umotywowania, a przede wszystkim fakt, że jego udzielenie nie może spowodować zakłócenia toku pracy szkoły, zasadne jest, aby nauczyciel korzystający z urlopu miał gwarancję ciągłości pracy. Nie oznacza to jednak, że w przypadku zmian organizacyjnych nie można z nauczycielem przebywającym na urlopie bezpłatnym rozwiązać stosunku pracy lub ograniczyć zatrudnienie.
Uchwała z dnia 7 grudnia 2006 r. I PZP 4/06:
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel w tym roku we wrześniu będzie miał 30 lat pracy,3 lata temu wziął jubileuszówkę. Na wakacjach złożył dokumenty do ZUS-u o uznanie lat z rolnictwa.ZUS uznał mu 4 lata i 8 miesięcy. Czy zakład powinien wypłacić mu 35-cio lecie pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest zatrudniony w szkole na czas nieokreślony.Realizuje nauczanie indywidualne z dzieckiem upośledzonym w stopniu umiarkowanym w wymiarze 8/18.
Uczennica w tym roku kończy szkolę podstawową i dla tego nauczyciela nie mam wolnego etatu.Na jakich zasadach mam z tym nauczycielem rozwiązać umowę o pracę. Pozdrawiam Paweł
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciele zatrudnieni w oddziale przedszkolnym i w punkcie przedszkolnym działającym w szkole podstawowej (jednostka feryjna) mają prawo do urlopu w takim wymiarze jak nauczyciele szkolni czy jak nauczyciele przedszkola?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy gmina może dokonywać zmian w regulaminie wynagradzania, które są niekorzystne dla nauczyciela i działają wstecz? 13 października opublikowano uchwałę rady miasta i gminy na mocy której dodatki funkcyjny i motywacyjny obliczane do tej pory w oparciu o „średnie wynagrodzenie nauczyciela stażysty” będzie obliczane w oparciu o „kwotę bazową” (np. dodatek funkcyjny wynosił 45% średniego wynagrodzenia nauczyciela stażysty, obecnie jest 45% kwoty bazowej). Zmiana ta spowodowała zmniejszenie wynagrodzeń nauczycieli i dyrektorów szkół (np. dyrektorów nawet o 300-400 zł). Dodatkowo uchwałę opublikowano 13 października, weszła w życie po 14 dniach, ale obowiązuje od 1 września 2022 r. Pensje listopadowe zostały więc pomniejszone o „nadpłacone od września” dodatki (bo do października wypłacane były według starych zasad). Czy gmina miała prawo dokonać tych potrąceń bez zgody pracownika? Czy można zmieniać regulamin w sposób, który obniża (bez uzasadnionych powodów) wynagrodzenie pracownika?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w czasie nieobecności psychologa szkolnego można przydzielić godziny zastępstwa pedagogowi, który realizuje część zadań za nieobecnego kolegę?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe