Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam, Nauczyciel mianowany wystąpił z wnioskiem o urlop bezpłatny w okresie od 5 lipca do 25 sierpnia. Pracuje nieprzerwanie w szkole od 10-ciu lat. Czy mogę mu dać ten urlop. Na jaki przepis się powołać?. Jak mu zapłacić za wakacje i świadczenie urlopowe?
Na pisemny wniosek z uzasadnieniem można udzielić nauczycielowi urlopu bezpłatnego podczas wakacji.
Udzielenie takiego urlopu powoduje, że prawa i obowiązki na czas tego urlopu są zawieszone, ale stosunek pracy nie został rozwiązany. Oznacza to, że pracodawca nie wypłaca nauczycielowi wynagrodzenia za pracę, a nauczyciel nie wykonuje jej na rzecz szkoły.
Podstawa prawna
- Kodeks pracy z 26 czerwca 1974 r. (ze zm.) – § 1 art. 174.
- Karta Nauczyciela z 26 stycznia 1982 r. (ze zm.) – art. 64 ust. 1; art. 65; art. 67 ust. 1; art. 91c ust. 1.
Art. 174. § 1. Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może udzielić mu urlopu§ 2. Okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.§ 3. Przy udzielaniu urlopu bezpłatnego, dłuższego niż 3 miesiące, strony mogą przewidziećdopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn.§ 4. Przepisów § 2 i 3 nie stosuje się w przypadkach uregulowanych odmiennie przepisamiszczególnymi.Art. 1741. § 1. Za zgodą pracownika, wyrażoną na piśmie, pracodawca może udzielićpracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami.§ 2. Okres urlopu bezpłatnego, o którym mowa w § 1, wlicza się do okresu pracy, od któregoa pracownicze u dotychczasowego pracodawcy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorem w szkole podstawowej. W momencie startowania do konkursu byłam zatrudniona w niepełnym wymiarze godzin (11 h). Po objęciu funkcji dyrektora mam cały etat. Czy po zakończeniu kadencji dyrektora, chcąc wrócić na stanowisko nauczyciela, powinnam w arkuszu uwzględnić dla siebie 11 h, czy mogę przewidzieć etat?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba posiadająca mgr pedagogiki bez określonej specjalności może być pedagogiem szkolnym w zespole szkół? Dyplom ukończenia uczelni wydano w 2004 r, osoba ta pracuje od 2005 r, jednak w opinii kuratorium nie posiada kwalifikacji.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak rozliczać czas pracy nauczycieli za egzamin ustny z jęz. polskiego podczas matury- czy wliczać czas przygotowania się ucznia po każdej przerwie?
- Pracuję na stanowisku wicedyrektora w Bursie. Dziś dowiedziałam się że od 1 października mam przychodzić do pracy na 8 godzin dziennie. Do tej pory pracowałam 30 godzin, bo tak wynosi pensum. Proszę o podstawę prawną dotyczącą czasu pracy wychowawcy, który pełni obowiązki wicedyrektora.Ta zmiana dotyczy tylko mojej osoby, bo wychowawcy podobno przygotowują się do zajęć, więc pracują 30 godz. Mam też swoje wakacje dzielić z dyrektorem na pół, bo musi ktoś w tym okresie być w placówce. Z tego co się orientuje 8 tyg.to minimum jakie mi się należy w ciągu roku, pomimo, że wychowawcy mają ok.10/11 tyg.,ale podobno ja nie muszę mieć tych 8 tyg.urlopu. Proszę o konkretną prawną odpowiedź.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 października 2018 r., które zmienia rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. 2018 poz. 2140) obliguje do odbycia przez wszystkich pracowników szkoły obowiązkowego szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Jeżeli nauczyciel pracuje w dwóch szkołach to w każdej z nich powinien takie szkolenie odbyć, czy wystarczy tylko jedno? Jak długo ważne jest szkolenie?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe