Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam. Nauczyciel zatrudniony od 1.09.2011 r. do 31.08.2012 r. korzystał z dwóch dni wolnych z tytułu opieki nad dzieckiem w grudniu 2011 r. Czy w tym przypadku nauczycielowi należy się dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2011 r. , jeżeli nie przepracował efektywnie 4 miesięcy. Dziękuję.
USTAWA z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej:
art. 2 ust. 3. Przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane w przypadkach:
1) nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły (szkoły wyższej).
Przepis ten wprowadza wyjątek od zasady nabycia prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego, tj. przepracowania 6 miesięcy. Nie ma znaczenia ile miesięcy taki nauczyciel przepracuje efektywnie. Ustawa nie określa minimalnego okresu zatrudnienia. Skoro nauczyciel był zatrudniony od 01.09 do końca roku kalendarzowego, należy mu się "13" za 4 miesiące minus 2 dni opieki.
Dodatkowo, art. 4 ust. 2: W przypadkach, o których mowa w art. 2 ust. 3, wysokość wynagrodzenia rocznego ustala się proporcjonalnie do okresu przepracowanego u danego pracodawcy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ile dni urlopu powinna uzyskać sprzątaczka zatrudniona na miesiące, jeżeli w 1 miesiącu pracowała na pełny etat a w 2 miesiącu na 1/2 etatu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy są Państwo w stanie podać interpretację zapisu z ROZPORZĄDZENIA MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI z dnia 20 sierpnia 2009 r. w sprawie dodatków, wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oraz innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy dla nauczycieli zatrudnionych w zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich, rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych oraz szkołach przy zakładach karnych i aresztach śledczych? Chodzi mi konkretnie o zapis z paragrafu 5.1, który stanowi, że nauczycielowi (...) przysługuje dodatek (...) w wysokości do 10% (...) wynagrodzenia zasadniczego. Chodzi mi o dokładne doprecyzowanie czym jest "wynagrodzenie zasadnicze"? Być może dysponują Państwo jakimś wyrokiem sądu, który to bardzo dokładnie określa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Wicedyrektor złożył rezygnację ze stanowiska z dniem 15 listopada - ja jako dyrektor zgadzam się, wiem, że muszę zasięgnąć opinii organu prowadzącego, rady pedagogicznej i rady szkoły (jeśli funkcjonuje rada rodziców to też?). Co z 3-miesięcznym wypowiedzeniem? Chciałbym odsunąć od sprawowania stanowiska od razu, proszę o jakieś wzory druków i szczegółową interpretację.
- Zwracam się z prośbą o interpretację przepisów dotyczących ustalenia prawa do urlopu dla poratowania zdrowia, w szczególności wyliczenia okresu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwających dłużej niż 6 miesięcy oraz o przedłużenie wymaganego okresu pracy o tą niezdolność. Nasze pytanie brzmi: czy wliczamy cały okres niezdolności do pracy trwający dłużej niż 6 m-cy , czy tylko ten powyżej 6 m-cy? Na konkretnym przykładzie w naszej szkole nauczyciel mianowany, umowa o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze godzin. Okres zatrudnienia od 01.09.2008r do nadal, okresy niezdolności do pracy: - zw. lekarskie, urlop macierzyński, u.rodzicielski w wymiarze 220 dni (czy brać pod uwagę całość 220 dni czy powyżej 180 dni t,j.40 dni ?) , - u.wychowawczy 2 lata czyli 24 m-ce (brać pod uwagę 24m-ce czy 18m-cy)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- wiem ze mój nauczyciel ma problemy zdrowotne ( depresje, wyżywa się na uczniach), nauczyciel dyplomowany; co mogę zrobić - na jakie badania ew. wysłać
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe