Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam ponownie. Czy nauczyciel, który ukończył studia podyplomowe z oligofrenopedagogiki może prowadzić zajęcia korekcyjno-kompensacyjne?
Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 17 listopada 2010 r.
w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach, uprawnienia do prowadzenia zajęć korekcyjno-kompensacyjnych mają nauczyciele i specjaliści posiadający kwalifikacje odpowiednie dla rodzaju prowadzonych zajęć.
Natomiast ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli wyraźnie wskazuje, że kwalifikacje do prowadzenia konkretnych zajęć posiada nauczyciel, który ukończył studia wyższe:
- na kierunku zgodnym z nauczanym przedmiotem lub prowadzonymi zajęciami oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
- na kierunku, którego zakres określony w standardzie kształcenia dla tego kierunku studiów w grupie treści podstawowych i kierunkowych obejmuje treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub
- na kierunku (specjalności) innym niż wyżej wymienione i studia podyplomowe w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
Jeżeli chodzi o zajęcia korekcyjno-kompensacyjne to kierunkiem dającym kwalifikacje do ich prowadzenia będzie terapia pedagogiczna. Sama oligofrenopedagogika nie stanowi wystarczających kwalifikacji, jednak decyzja o uznaniu kwalifikacji należy do dyrektora szkoły.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel z 36 letnim stażem pracy planuje przejść na świadczenie kompensacyjne. W szkole macierzystej od 2002 roku brak było godzin do pełnego etatu i dlatego uzupełniał etat w innej szkole na terenie gminy w różnych wymiarach godzin w rożnych latach szkolnych na polecenie organu prowadzącego. Szkoła w której pracuje w/w nauczyciel jest szkołą ośmioklasową z oddziałem przedszkolnym jednak w związku z niżem demograficznym brak jest obecnie klasy II i V, a od września 2018r. nie będzie klasy I, III, VI. Przy czym nauczyciel uczy w klasach IV-VIII. Na rok szkolny 2018/2019 jest zaplanowany w arkuszu organizacyjnym szkoły na 13/18 etatu i uzupełnia etat w drugiej szkole na terenie gminy w wymiarze 5/18 etatu. Arkusz organizacyjny jest zatwierdzony przez organ prowadzący i nadzorujący. Nauczyciel w tym momencie chciałby odejść na świadczenie kompensacyjne z art. 20 KN, twierdzi że nie mając etatu w szkole macierzystej ma takie prawo, a moje argumenty i przedstawiane przepisy prawne nie przekonują go. Ponieważ nie jestem prawnikiem może jest jakiś przepis do którego nie udało mi się dotrzeć pozwalający przejść nauczycielowi na świadczenie kompensacyjne właśnie z art. 20 KN.
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu na 8/18 przysługuje urlop szkoleniowy i na podstawie jakiej ustawy można go udzielić? Dodam, że nauczyciel nie studiuje, ale bierze udział w zagranicznym szkoleniu z projektu.
- Ze względu na chorobę nauczyciela -opiekuna stażu musi pójść na długotrwałe zwolnienie. Jak w tej sytuacji rozwiązać kwestie przydziału kolejnego opiekuna stażu?
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony z mianowania złożył podanie z prośbą o udzielenie mu urlopu bezpłatnego na cały rok szkolny 2019/2020. Przyczyną złożenia podania jest fakt, że nauczyciel w tym czasie będzie świadczył pracę (na podstawie umowy o pracę) w innej szkole. Czy mogę na taki urlop wyrazić zgodę podając taką przyczynę? Czy muszę takiego nauczyciela przyjąć po urlopie bezpłatnym?
- Ze względów organizacyjnych, zmniejszającą się liczba oddziałów zmuszona jestem rozwiązać umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony w wymiarze 0,65 etatu z nauczycielem mianowanym. Czy taką umowę rozwiązuję z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia na podst art. 27 KN , czy też 20 KN. Czy muszę wypłacić odprawę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe