Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Wychowawca w internacie (bursie) Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego pracuje tam 32 lata. Jest nauczycielem mianowanym (1992 rok i 2000 r.). Ma ukończone Pedagogiczne Studium Techniczne, kurs kwalifikacyjny z pedagogiki opiekuńczej i uzyskał kwalifikacje do pracy opiekuńczo- wychowawczej (1999 r.). Czy według rozporządzenia może dalej pracować w tej bursie? Jak rozumieć zapis rozporządzenia: § 27. Nauczyciele zatrudnieni w dniu wejścia w życie rozporządzenia na podstawie mianowania, którzy spełniali wymagania kwalifikacyjne na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują nabyte kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela.
Na podstawie § 4 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli, Dz. U. z 2015 r., poz. 1264 z późn. zm. kwalifikacje do zajmowania stanowiska wychowawcy w placówkach zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania, posiada osoba, która ukończyła zakład kształcenia nauczycieli w specjalności innej niż odpowiadająca nauczanemu przedmiotowi lub prowadzonym zajęciom, a ponadto ukończyła kurs kwalifikacyjny w zakresie nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć. Pod pojęciem zakładu kształcenia nauczycieli należy m.in. rozumieć pedagogiczne studium techniczne. Ponieważ nauczyciel ukończył studium nauczycielskie na innym kierunku niż prowadzone zajęcia, uzupełnił je kursem kwalifikacyjnym z pedagogiki opiekuńczej, czyli uzyskał kwalifikacje wymagane w przepisie powołanym na wstępie. W projekcie rozporządzenia MEN w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli w § 3 został zawarty wymóg posiadania od dnia 1 września 2017 r. przez wychowawcę bursy ukończonych studiów wyższych, ale w § 27 planuje się zastrzeżenie, że nauczyciele zatrudnieni na podstawie mianowania zachowają dotychczasowe kwalifikacje i nie będą musieli uzupełniać poziomu wykształcenia (http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//501/12295107/12414994/12414995/dokument273530.pdf). Możliwość dalszej pracy nauczyciela w bursie jest więc uzależniona od podstawy prawnej zatrudnienia (mianowanie). Umowa o pracę nauczyciela mianowanego nie gwarantuje zachowania kwalifikacji.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem dyrektorem szkoły zawodowej niepublicznej na prawach szkoły publicznej. W szkole zatrudniony jest nauczyciel przedmiotów zawodowych na czas nieokreślony w oparciu o Art. 7 ust. 1 pkt 1d u.o s.o. Czy brak zgody organu prowadzącego na dalsze zatrudnienie nauczyciela w tym przypadku jest przyczyną wypowiedzenia mu umowy o pracę.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony jest już drugi rok na umowę na czas określony.
Kiedy powinien dostać umowę na czas nieokreślony?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie podstawy prawnej, czy należy informować ZNP o zmianach w zatrudnianiu nauczycieli, oraz zmianach ich umów o pracę. Jeżeli nie nastąpiły zmiany w zatrudnieniu nauczyciela też należy podać taką informację?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy kwalifikacji nauczyciela do terapii logopedycznej dla ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu znacznym w oddziale przedszkolnym w szkole ogólnodostępnej. Chłopiec jest nauczany indywidualnie, w domu. Czy wymagane są dodatkowo kwalifikacje pedagogiki specjalnej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w klasie III można podzielić zajęcia między 3 nauczycielki z kwalifikacjami do nauczania edukacji wczesnoszkolnej? Pierwsza: edukacja muzyczna (1), edukacja plastyczna (1), zajęcia komputerowe (1), wychowanie fizyczne (3) - razem: 6 godz. Druga: edukacja polonistyczna, edukacja społeczna, edukacja przyrodnicza i zajęcia techniczne - razem: 8 godzin. Trzecia: edukacja matematyczna - razem: 4 godziny. Istnieje konieczność zastępstwa za nauczyciela będącego na zwolnieniu od 1.02.2018 do końca roku szkolnego i lepiej, żeby to były stałe zastępstwa, mając na uwadze ocenę opisową uczniów na koniec roku szkolnego. Niestety, brak kandydatów do zatrudnienia na zastępstwo z zewnątrz.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe