Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Z dniem 1 września 2017 r. zespół (szkoła podstawowa+gimnazjum) przekształcił się w szkołę podstawową z oddziałami gimnazjalnymi. 1. Od 1 września 2018 r. nie będzie etatu dla nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej. Czy w związku z tym stosuję art. 225 ustawy Przepisy Wprowadzające..., choć brak godzin dla tego nauczyciela w żaden sposób nie ma związku z likwidacją gimnazjum? 2. Jeśli tak, to czy powołując się na powyższy art. właściwe będzie uzasadnienie przeniesienia tego nauczyciela w stan nieczynny w związku ze zmniejszeniem liczby oddziałów?
Zgodnie z art. 225 ust. 12 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe, w okresie do dnia 29 lutego 2020 r. przepisy ust. 1-11 stosuje się odpowiednio również do nauczycieli zatrudnionych w szkołach, w których są prowadzone klasy dotychczasowego gimnazjum.
Ponadto, na podstawie art. 227 ustawy, w latach szkolnych 2017/2018 i 2018/2019 do nauczycieli, o których mowa w art. 225 ust. 1 i 12 oraz art. 226 ust. 1, nie stosuje się art. 20 karty Nauczyciela. Nie ma zatem możliwości wypowiedzenia stosunku pracy nauczycielowi edukacji wczesnoszkolnej w szkole, w której prowadzone są klasy gimnazjum na podstawie przepisów Karty Nauczyciela dot. zmian organizacyjnych, tj. art. 20.
Przepisem aktualnie obowiązującym w opisanym przypadku jest art. 225 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe, który w pierwszej kolejności nakazuje przenieść nauczyciela w stan nieczynny, a dopiero w przypadku nie wyrażenia zgody przez nauczyciela - rozwiązać z nim stosunek pracy. Bezpośrednią przyczyną przeniesienia w stan nieczynny albo rozwiązania stosunku pracy będzie brak godzin dla nauczyciela w przekształconej szkole.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 1 stycznia 2016 r. wchodzi obowiązek zatrudnienia dodatkowego nauczyciela w klasie gdzie jest dziecko z zespołem Aspergera. Czy ten nauczyciel musi być zatrudniony na podstawie Karty Nauczyciela? Nadmieniam, że dziecko jest w klasie IV.
- Czy od września 2019 r. mogę przenieść nauczycielkę świetlicy w stan nieczynny? W skład Zespołu wchodzi liceum ogólnokształcące i wygaszane gimnazjum. Dla nauczycielki dotychczasowej świetlicy nie będę miała żadnych godzin w liceum gdyż od września 2019 r. nie będzie już świetlicy. Czy mogę przenieść ją w stan nieczynny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka języka polskiego wróciła do pracy po urlopie rodzicielskim na pełen etat. W związku z karmieniem dziecka piersią złożyła podanie z zaświadczeniem lekarskim o godzinną przerwę w pracy. Czy dyrektor powinien zapłacić tej nauczycielce 1 godzinę ponadwymiarową tygodniowo ponieważ w planie realizuje 18 godz.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka została zatrudniona na podstawie umowy na zastępstwo za nauczycielkę przebywającą na urlopie macierzyńskim. Dzisiaj oświadczyła, że będąc w ciąży, skorzysta ze zwolnienia lekarskiego do czasu porodu. Czy w takim wypadku można zatrudnić kolejnego nauczyciela na zastępstwo, jak powinna być zredagowana umowa oraz do kiedy powinnam zatrudniać obecnie pracującą na zastępstwie - już nieobecną, nauczycielkę.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka zatrudniona jest na podstawie mianowania w wygaszanym gimnazjum. Nauczycielka od 27.02.2017 r. do 26.02.2018 r. przebywa na urlopie zdrowotnym Od 01.09.2018 r. została przeniesiona w stan nieczynny, który kończy się z dniem 28.02.2018 r. i jednocześnie zbiega się z urlopem dla poratowania zdrowia (od 27.02.2017 r. do 26.02.2018 r.).
Nauczycielka wniosła sprawę do Sądu Pracy o ustalenie, że oświadczenie pracodawcy o przeniesienie w stan nieczynny jest bezskuteczne. Sprawa na dzień 12.02.2018 r. nie została rozstrzygnięta. W związku z kończącym się urlopem dla poratowania zdrowia (26.02.2018 r.), w dniu 12.02.2018 r. nauczycielka wystąpiła do dyrektora z pisemną prośbą o skierowanie na badania kontrolne. Czy w obecnej sytuacji, zgodnie z art. 73 ust. 6, dyrektor powinien skierować nauczycielkę na badania kontrolne, pozostają dwa dni tj. 27, 28.02.2018 r. od zakończenia urlopu zdrowotnego do zakończenia stanu nieczynnego, czy dopiero po rozstrzygnięciu sprawy przez Sąd (jeżeli zostanie uchylone oświadczenie pracodawcy o przeniesieniu nauczycielki w stan nieczynny)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe