Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Z jaką datą dyrektor powinien przenieść nauczyciela w stan nieczynny (stan nieczynny od 1 września 2012 r.)?
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 21 września 2001 r. (I PKN 631/00):
"Sześciomiesięczny termin przewidziany w art. 20 ust. 6 Karty Nauczyciela jest terminem prawa materialnego, nie może być skrócony przez czynność prawną dyrektora szkoły. Z wymienionych przepisów Karty Nauczyciela nie wynika, w jaki sposób powinien być liczony ten termin. Skoro oświadczenie dyrektora o przeniesieniu w stan nieczynny wywołuje skutek z chwilą jego dotarcia do nauczyciela jako adresata owego oświadczenia (art. 61 k.c.), to najwcześniej ten moment powinien być miarodajny dla rozpoczęcia biegu terminu, chyba że w oświadczeniu dyrektora została wskazana późniejsza data rozpoczęcia okresu stanu nieczynnego w stosunku do chwili złożenia oświadczenia. (Tak się dzieje na ogół w praktyce, ponieważ zwykle dyrektorzy składają oświadczenia o przeniesieniu nauczyciela w stan nieczynny w maju wskazując, że sześciomiesięczny okres pozostawania w stanie nieczynnym będzie trwał od początku września do końca lutego następnego roku). "
Tak więc przeniesienie w stan nieczynny powinno nastąpić:
- po złożeniu przez nauczyciela pisemnego wniosku (o ile wniosek został złożony do 30 dni od dnia doręczenia wypowiedzenia stosunku pracy),
- przed 1 września 2012 r. z podaniem daty przejścia w stan nieczynny jako 01.09.2012.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel posiadający orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym może realizować godziny ponadwymiarowe. Czy należy obniżyć jego pensum do 16 godzin tygodniowo?
- Czy nauczyciel, który ukończył studia podyplomowe "Edukacja dla bezpieczeństwa" posiada uprawnienia do nauczania przedmiotu "przysposobienie obronne"?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel, który wraca po świadczeniu rehabilitacyjnym, przedstawił nam orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Jest to nauczyciel przedszkola, pensum 25. Czy w związku z przedstawionym orzeczeniem zmniejszamy mu pensum? 25*7/8, czyli 21.87, czyli zaokrąglamy do 22 i to będzie teraz pensum? Dodatkowy urlop nie będzie przysługiwał (10 dni), ponieważ przysługuje mu 35 dni. Czy pracownik powinien od nas otrzymać coś poza zmniejszonym pensum do 22? Nową informację o warunkach pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Ze względu na zmniejszoną liczbę oddziałów w szkole i otwarcie od września oddziału przedszkolnego dwóch nauczycieli mianowanych wyraziło zgodę na przeniesienie na stanowisko wychowawcy do tego oddziału. Pensum wynosi 22 godziny, niestety Panie mogą być zatrudnione w wymiarze 18,5 godz. i 18 godz. Wyrażają zgodę na obniżenie wymiaru zatrudnienia. Czy zatrudniając je na stanowisku wychowawcy oddziału przedszkolnego w ograniczonym wymiarze godzin przy przeniesieniu na to stanowisko ze stanowiska nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej postąpię zgodnie z KN?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel z orzeczonym stopniem niepełnosprawności (umiarkowanym) może zrezygnować z obniżki pensum? Jeśli tak, to na jakiej podstawie. Nauczyciel przedłożył orzeczenie o niepełnosprawności, ważne do 2020 roku, jednak teraz nie chce mieć obniżki pensum, co wiąże się też z utratą nadgodzin. Nauczyciel ten pracuje również w innej szkole, na co zgodę wyraził dyrektor szkoły macierzystej. Rozumiem, że od września nie może uzyskać zgody na dodatkowe zatrudnienie.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe