Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel, który wraca po świadczeniu rehabilitacyjnym, przedstawił nam orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym. Jest to nauczyciel przedszkola, pensum 25. Czy w związku z przedstawionym orzeczeniem zmniejszamy mu pensum? 25*7/8, czyli 21.87, czyli zaokrąglamy do 22 i to będzie teraz pensum? Dodatkowy urlop nie będzie przysługiwał (10 dni), ponieważ przysługuje mu 35 dni. Czy pracownik powinien od nas otrzymać coś poza zmniejszonym pensum do 22? Nową informację o warunkach pracy?
Nauczyciel będzie korzystał z tzw. zniżki pensum na podstawie art. 42 ust. 1a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 2215. Przepis ten stanowi, że nauczycielowi niepełnosprawnemu zaliczonemu do co najmniej umiarkowanego stopnia niepełnosprawności obniża się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć proporcjonalnie do obniżenia maksymalnego tygodniowego wymiaru czasu pracy, z zaokrągleniem do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do pół godziny pomija się, a powyżej pół godziny liczy się za pełną godzinę. Obniżenie tygodniowego wymiaru czasu pracy następuje o 1/8 z 40 do 35 godzin oraz dziennie nie może przekroczyć 7 godzin – art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2020 r., poz. 426 ze zm.). Po zastosowaniu zniżki pensum nauczyciel będzie realizował: 25 godzin * 7/8 = 21,88 godzin, zaokrąglone do 22 godzin. Nauczyciela należy poinformować o zmienionych normach czasu pracy – art. 29 § 3 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1320. Nauczyciel może także korzystać z następujących uprawnień związanych z niepełnosprawnością: 15-minutowa przerwa w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek, wliczanej do czasu pracy (art. 17 UoRZiS), która może być wykorzystana w czasie wykonywania innych obowiązków niż prowadzenie zajęć z uczniami; prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym na podstawie skierowania lekarza, nie częściej niż raz w roku oraz w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy (art. 20 UoRZiS).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczycielom uczącym przedmiotów występujących w "ramówce" technikum jako przedmioty kształcenia zawodowego praktycznego należy ustalić tygodniową liczbę godzin obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych jak dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu we wszystkich typach szkół, tzn 22?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W związku z różnymi interpretacjami dotyczącymi przydziałem godzin dla nauczycieli w roku szkolnym 2017/2018 bardzo proszę o informację: a) czy w pierwszym arkuszu kwietniowym nakreślamy tylko etaty (18 h) uwzględniając oczywiście specyfikę przedmiotów np. język polski 4x5 h lekcyjnych = 20 h, b) czy możemy dać nauczycielowi 1,5 etatu?
- W kilkanaście dni od początku roku szkolnego dyrektor szkoły, który sprawuje kadencje od 1 września 2015 podupada na zdrowiu, dostaje zwolnienie lekarskie, przy czym zdaniem lekarza leczenie będzie długie. Dyrektor rozważa po zakończonym leczeniu poproszenie o urlop zdrowotny, a w konsekwencji rezygnację z pełnienia funkcji dyrektora, ponieważ jego sytuacja nie gwarantuje płynności zarządzania i pracy placówki. Jak to wygląda z punktu widzenia prawa? Czy dyrektor może dokonać rezygnacji w trakcie urlopu zdrowotnego i z jakim okresem wypowiedzenia?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Organ prowadzący chce połączyć zajęcia (muzyka,plastyka, technika) w klasach III i IV- czy nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej może uczyć tych przedmiotów w takim połączeniu, czy musi to prowadzić nauczyciel sztuki?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniam pedagoga specjalnego od 1 kwietnia 2023 r. – jest to nauczyciel początkujący, w wymiarze 0,5 etatu, placówka nieferyjna. Na jaki okres powinnam sporządzić umowę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe